Ból serca

Fragmenty książki "Jak żyć z poważnie chorym dzieckiem"

Ból serca

Jan Aldridge

JAK ŻYĆ Z POWAŻNIE CHORYM DZIECKIEM

Poradnik dla rodziców

ISBN: 978-83-7505-108-7
wyd.: Wydawnictwo WAM 2008

Wybrane fragmenty
Wstęp
Unicestwione marzenia
Każdy podróżuje sam
Ból serca
Chwile wytchnienia
Kontrolowanie uczuć
Dar przestrzeni
Odwaga odkrywania

Ból serca

Wszyscy rodzice oczekują, że nowo narodzone dziecko będzie doskonałe. Jest przecież spełnieniem ich marzeń. Wcześniejsze, ledwie wypowiadane obawy znikają i z większym czy mniejszym trudem życie zostaje zorganizowane na nowych zasadach. Zdarza się jednak, że po paru miesiącach przychodzi niepokój i rodzice zaczynają sobie uświadamiać, iż ich dziecko nie rozwija się tak, jak powinno. Następuje kilka szybkich konsultacji z lekarzami i specjalistami w szpitalu, towarzyszą im liczne testy i badania, których nazwy w przyszłości trudno będzie sobie przypomnieć. Diagnoza jest szokiem, kiedy okazuje się, że dziecko jest chore na coś, na co nie ma lekarstwa.

Inna rodzina, dumna ze swego potomka właśnie zaczynającego studia, jest zaniepokojona nagłą informacją, że dziecko cierpi na bóle głowy, ma nietypowe dolegliwości i trudności z koncentracją. Strach narasta, gdy zostaje postawiona diagnoza: to może być uleczalny guz mózgu. Rodzice zaczynają walkę, chcą dobrze opiekować się dzieckiem i wspierać je, jednocześnie respektując jego nowo zdobytą niezależność, w sytuacji gdy przyszłość jest trudna do przewidzenia i nie są znane prognozy dotyczące przebiegu leczenia.

Weźmy inny przykład, rodziców chłopca, którego stan systematycznie się pogarsza, którzy wiedzą, że ich syn będzie poddany serii zabiegów mających na celu przedłużenie mu życia i dających szansę na normalne funkcjonowanie jeszcze przez jakiś czas. Zdają sobie doskonale sprawę, że pomimo wszelkich starań utraci nabyte umiejętności, będzie coraz słabszy i jego życie niedługo zgaśnie.

Jak rozpacza Emily Dickinson, „dusza zastyga w bezruchu”, i dusze mogą zastygać z wielu powodów, każda z innego, każda z charakterystycznym dla siebie bólem serca.

czytaj dalej >>

 

W Polsce jest wiele dzieci, które po ciężkich urazach mózgu wymagają skomplikowanego leczenia oraz długiej i kosztownej rehabilitacji neurologicznej.

Nie ma w kraju miejsca, gdzie takie dzieci mogą być leczone i rehabilitowane do półtora roku od urazu, co stwarza ogromną szansę powrotu ich do zdrowia.

Fundacja Ewy Błaszczyk „AKOGO?” zbiera fundusze na budowę pierwszej w kraju kliniki „Budzik”, przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Kliniki na 15 łóżek, gdzie mali pacjenci będą leczeni według indywidualnego programu ustalanego przez lekarzy, rehabilitantów, psychologów i rodziców.

26 listopada 2007 r. odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Kliniki „Budzik”.

Włączając się w naszą akcję i wpłacając darowiznę na konto fundacji „Akogo?” dokładacie Państwo cegiełkę do wspaniałego projektu pomocy dzieciom.

Każda cegiełka jest niezwykle cenna.

Każde dziecko jest najważniejsze na świecie dla swoich rodziców, ale także dla świata.

Fundacja Ewy Błaszczyk
„Akogo?”
Organizacja Pożytku Publicznego
fundacja@akogo.pl
01-673 Warszawa, ul. Podleśna 4
KRS: 0000125054
Konto Fundacji „AKOGO?”:
54 1440 1101 0000 0000 0566 9774

Ratujmy dzieci!
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama