Zwiedzamy Kraków w trzy dni

Spis treści i wstęp

Zwiedzamy Kraków w trzy dni

Michał Rożek

ZWIEDZAMY KRAKÓW W TRZY DNI

ISBN: 978-83-7505-090-5

wyd.: WAM 2008



Spis treści
Zamiast wstępu 9
Kulturalne i narodowe znaczenie Krakowa 11
Zwiedzanie Krakowa 33
Parę uwag ogólnych 33
Kraków w obrębie Plant, czyli Stare Miasto 35
Plac Matejki 35
Fortyfikacje miejskie 39
Ulica Floriańska 49
Rynek Główny 53
Ulica Grodzka 65
Ulica Kanonicza 77
Wzgórze wawelskie 79
Katedra wawelska 80
Zamek królewski 93
Skarbiec koronny i zbrojownia 97
Wawel zaginiony 98
Smocza Jama 99
Plantami wokół Starego Miasta 101
Stradom i Kazimierz 123
Ulica Stradomska 123
Miasto żydowskie i Kazimierz 125
Wokół Starego Krakowa 144
Bronowice 144
Zabytki Zwierzyńca 151
Mogiła i Nowa Huta 162
Cmentarz Rakowicki 169
Okolice Krakowa 171
Podstawowa literatura 180
Adresy muzeów i galerii 181

Zamiast wstępu

Kraków, dawna stolica Polski i rezydencja monarsza, miejsce koronacji oraz wiecznego spoczynku królów, bogate w cenne dzieła sztuki klasy światowej. Dzisiaj miasto tętniące życiem, bardzo chętnie odwiedzane przez turystów z całego świata.

Historyczne centrum Krakowa leży na lewym brzegu Wisły, na wysokości nieco powyżej 200 m n.p.m. Klimat Krakowa w dużym stopniu wynika z położenia miasta na dawnych bagnach i rozlewiskach rzeki Wisły oraz jej dopływów. O bliskości Tatr przypominają częste wiatry typu halnego.

Miasto Kraków na początku XXI wieku liczy ok. 750 tys. mieszkańców. Jest stolicą województwa małopolskiego. Kraków dzieli się na osiemnaście dzielnic samorządowych. Władzę administracyjną stanowi Urząd Miasta Krakowa z prezydentem na czele.

***

Geneza herbu Krakowa sięga czasów średniowiecza; obecnie zdobi go błękitna tarcza zwieńczona królewską koroną. Na tarczy znajduje się ceglany czerwony mur obronny z trzema wieżami i otwartą pośrodku bramą o zarysowanych podwojach i podniesioną broną. W bramie — na błękitnym tle — Orzeł Biały w złotej koronie, ze złoconym dziobem i szponami. Barwy miejskie Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa to kolor biały i niebieski.

W Krakowie świadectwa historii i narodowej kultury przenikają się z codziennością i współczesnymi atrakcjami wielkiego miasta; tu każdy znajdzie coś dla siebie — zarówno wyrafinowany esteta, jak i poszukiwacz przygód, wielbiciel niespodzianek i dobrej zabawy*.

To miasto bowiem „jest jednym z zespołów, z którym niewiele innych w Europie można porównać. Jest to nie tylko zespół gmachów, numerów, ale także zespół idei, tradycji, pamiątek, z których całe pokolenia czerpią żywą wodę życia”.

Tak pisał o Krakowie Jarosław Iwaszkiewicz. Na turystów czekają hotele, motele, hostele i campingi; liczne hoteliki zlokalizowane w centrum miasta mieszczą się w starych, zabytkowych kamienicach, przystosowanych do współczesnych wymagań. Zaspokojeniu rozmaitych apetytów, smaków i smaczków przybyszów służy gęsta sieć dobrych restauracji i kawiarni, znanych z wyśmienitej kuchni, oraz setki pubów, z których wiele mieści się w zabytkowych, średniowiecznych podziemiach.


*Szczegółowe dane o wydarzeniach kulturalnych podaje między innymi periodyk „Miesiąc w Krakowie” czy rozdawany „Welcome to Cracow...”; sporo informacji znajduje się w internecie. W mieście pomocą służą liczne Punkty Informacji Miejskiej (Port Lotniczy w Balicach, ul. Szpitalna 24, ul. św. Jana 2; wieża ratuszowa — Rynek Główny 1; pawilon Wyspiański, pl. Wszystkich Świętych 2, ul. Józefa 7 na Kazimierzu).

opr. aw/aw

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama