Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Produkty ważne dla zdrowia

Agnieszka Czylok

Cuda natury a styl życia

Cuda natury a styl życia - foto
Autor/źródło: photogenica.pl

Niektóre produkty są naprawdę ważne dla naszego zdrowia - są nazywane prawdziwym "cudem natury" dla naszego ciała i dla dobrego samopoczucia. Trzeba jednak pamiętać, że przy pewnych dolegliwościach, jedne z nich w większych ilościach mogą naprawdę pomagać, a inne wręcz szkodzić. Ze wskazówkami, co pomaga, a czego unikać, przychodzi książka "Terapia pokarmowa" Wydawnictwa JEDNOŚĆ.


W ciekawie wydanej książce znajdziemy 58 produktów niezbędnych dla zdrowia człowieka. Na początku została przypomniana przysięga ojca medycyny Hipokratesa: "Zdrowy tryb życia i sposób odżywiania zalecał będę wedle swoich sił i osądu, mając na względzie pożytek cierpiących, chroniąc zaś przed szkodą i krzywdą". Czy przypadkiem w obecnych czasach nie jest tak, że często nie wspomina się o pokarmach, które mogą pomóc w leczeniu pacjentów? Czy czasem nie uważa się wręcz "dawnej wiedzy żywieniowej" za "zabawę tylko dla dzieci"? Pewnie jest z tym różnie. Refleksję może wzbudzać jednak fakt, że na ziemi wciąż istnieją takie miejsca, gdzie dzięki zdrowej diecie lokalnej, ludzie tak nie chorują na pewne przewlekłe choroby, występujące z kolei dość często w krajach uprzemysłowionych. Prawidłowa dieta jest więc jednym z istotnych warunków ludzkiego zdrowia.

W "Terapii pokarmowej" znajdziemy obszerne opisy głównie warzyw i owoców. Niektóre pokarmy są nazwane prawdziwym „cudem natury” dla naszego ciała. Witamina C, która w dużych ilościach występuje na przykład w cytrynie, zapobiega przeziębieniu i grypie oraz rumieniom słonecznym i zatruciu przez kwas moczowy. Potas zawarty w bananie skutecznie zwalcza syndrom „ciężkich nóg”. Ananas wspomaga leczenie zapalenia mięśni. Pikantna papryczka reguluje ciśnienie i stymuluje krążenie krwi… Trzeba jednak pamiętać, że żaden pokarm dosłownych cudów nie czyni. Owszem, z "cudów natury" warto korzystać, ale równie ważny jest styl życia - zdrowy styl życia, czyli unikanie szkodliwych używek, adekwatna aktywność fizyczna.

Na pewno warto sięgnąć po książkę Wydawnictwa JEDNOŚĆ, aby pogłębić swoją wiedzę na temat właściwości pewnych produktów, jednak należy pamiętać, że NIE jest to książka medyczna. Wszystkie zawarte w niej porady i sugestie podane są informacyjnie. Zresztą już we wstępie do książki Tedesco Giulia pisze: "Nawet w przypadku braku przeciwwskazań obowiązują takie święte reguły jak: wizyta u lekarza przed przejściem na dietę/kurację, unikanie objadania się, upewnienie się co do braku nietolerancji/alergii na dany pokarm. Poza tym kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny zrezygnować z wszelkich produktów potencjalnie szkodliwych". Warto mieć to na uwadze.

Dla mnie osobiście ciekawe jest końcowe zestawienie wszystkich produktów w książce pod kątem ich interakcji z lekami. Jest dość jasno opisane, które produkty mogą szkodzić przy danej dolegliwości, a które mogą pomagać. Książka więc nie jest konkurencją dla medycyny, ale pewnym uzupełnieniem - motywacją do tego, aby bardziej świadomie wybierać, co położymy na swoim talerzu. Są w niej także zawarte przepisy na dania i preparaty zdrowotne pomocne w różnego rodzaju schorzeniach. Sądzę, że każdy może znaleźć w niej coś dla siebie.

Recenzowana książka "Terapia pokarmowa" (Autor/Autorzy: Tedesco Giulia - tekst; Stoppele Mario - ilustracje) znajduje się na stronie Wydawnictwa JEDNOŚĆ TUTAJ>>


opr. ac/ac

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: medycyna zdrowie owoce świadomość styl życia dieta pokarmy warzywa

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W