Co to jest prekoncepcja? Prekoncepcja jest to przygotowanie organizmu kobiety i mężczyzny na poczęcie dziecka. Zdaje się, że w obecnych czasach jest szczególnie ważna.
Kwas foliowy, odpowiednie witaminy, zdrowa dieta, zdrowy styl życia, unikanie stresu... To wszystko jest ważne przy staraniu się o potomstwo.
Prekoncepcja jest to przygotowanie organizmu kobiety i mężczyzny na poczęcie dziecka. Zdaje się, że w obecnych czasach jest szczególnie ważna. Prekoncepcja to zadbanie o zdrowie dziecka jeszcze przed jego poczęciem. Jak? Przez zdrowy styl życia przyszłych rodziców. Już nawet rok przed planowaniem starania się o potomstwo można zacząć przemianę na lepsze. Należy wykreślić z diety wszelkie fast-foody, gazowane, słodkie napoje, a zastąpić je zdrową żywnością i wodą. Zamiast zajadania się słodyczami, lepiej sięgnąć wtedy po owoce. Dietę zaleca się ubogacić także odpowiednimi warzywami, witaminami, czy też kwasem foliowym.
Kwas foliowy jest szczególnie ważny, bo zmniejsza ryzyko wad cewy nerwowej u maluszków. Ma wpływ na rozwój układu nerwowego dziecka. Cewa nerwowa daje początek późniejszemu mózgowi i rdzeniu kręgowemu. Rozwija się na początku ciąży, między drugim a czwartym tygodniem. Warto więc brać regularnie kwas foliowy, zwłaszcza na trzy/cztery miesiące przed planowanym poczęciem, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważnych schorzeń, które mogłaby wywołać wada cewy nerwowej. Istotną rolę odgrywają też witaminy i minerały. Na jakie szczególnie zwrócić uwagę? Na pewno warto zażywać witaminę C, D3, E. Nie zapominać o takich pierwiastkach jak jod (bardzo ważny dla dziecka, bo odgrywa dużą rolę w rozwoju mózgu), żelazo, wapń i magnez. Dla mężczyzn szczególnie ważny jest też selen i cynk! Jeśli ktoś nie przepada za rybami, to warto pomyśleć o kwasach omega-3. Zaleca się odstawić w tym czasie również wszelkie używki.
Duża przeszkodą do tego, aby móc zajść w ciążę może być... stres. A niestety, stres w tych czasach nie jest rzadkością. Stąd czasem tak trudno o maleństwo, gdy przyszli rodzice mają ciągle jakieś stresujące sytuacje, czy to w pracy, czy przy innych obowiązkach. Czasem nie da się tak po prostu "odłożyć stresu na bok", ale przy planowaniu potomstwa na pewno warto zrobić wszystko, by ten stres "opadł", by go ograniczyć na tyle, na ile tylko się da, gdyż ma on negatywny wpływ na płodność. Warto więc szukać sposobów radzenia sobie ze stresem we dwoje. Warto szukać chwil odpoczynku, odprężania i radości. Starać się nie myśleć o pracy, gdy się odpoczywa. Przeorganizować sobie pewne sprawy. Może to być trudne, ale jeśli się tego nie zrobi, to jeszcze trudniejsze może być staranie się o potomstwo. Można np. zaplanować codzienną wspólną aktywność po pracy – wspólny spacer, jogging, czy też "siłownia pod chmurką" (jeśli taka jest w mieście). Zwłaszcza, że aktywność fizyczna też sprzyja przygotowaniom do zajścia w ciążę. Podczas aktywności fizycznej uwalniają się przecież endorfiny, które pomagają w walce ze stresem! Ruch jest w cenie! Szczególnie dla tych, którzy mają "siedzącą pracę".
Jak wiadomo, regularne badania są ogólnie bardzo ważne. A już na pewno przed staraniem się o potomstwo badania powinna wykonać zarówno kobieta, jak i powinien wykonać mężczyzna. Rodzice, którzy pomyślą o swoim zdrowiu na kilka miesięcy przed planowaniem ciąży, mogą przyczynić się do lepszego, zdrowszego życia maluszka. Mężczyźni powinni również zrezygnować z obcisłej bielizny, unikać sauny, ograniczyć gorące kąpiele. Nie powinni też trzymać laptopa na kolanach. Wszystko po to, aby nasienie nie straciło na jakości. Warto nawet skontrolować zęby u dentysty, gdyż stany zapalne, czy próchnica, także mogą mieć wpływ na cały organizm.
Wydaje się, że słowo "prekoncepcja" wciąż jest zbyt pomijane... A widzimy, jak istotna jest świadomość pewnych spraw przy planowaniu potomstwa. Prekoncepcja jest ważna!