Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Którym kobietom może zagrażać podwyższone ryzyko zachorowania na raka jajnika?

HLI

Ostrożnie ze stymulacją

Podwyższone ryzyko zachorowania na raka jajnika zagraża kobietom, które przyjmowały leki stymulujące owulację, ale nigdy nie urodziły dziecka. Względne ryzyko u takich nieródek wzrasta trzy-i półkrotnie w porównaniu z kobietami, które nie miały problemów z płodnością i rodziły dzieci


Badania przeprowadzono w celu oceny zależności między stosowaniem leków indukujących owulację a wystąpieniem raka jajnika. Rak jajnika jest nowotworem bardzo złośliwym. Wywodzi się z komórek nabłonka pokrywającego jajnik. Często daje objawy dopiero w późnych stadiach.

Zespół badawczy rekrutował się z naukowców pracujących na prestiżowych uczelniach amerykańskich, m.in. National Cancer Institute (Maryland), Stanford University (California), University of Illinois. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Fertility and Sterility”.

Podczas badania analizowano dane z lat 1965 -1988 oraz z roku 2010, dotyczące prawie 10 tys. kobiet. Pacjentki pochodziły z pięciu dużych ośrodków specjalizujących się w ginekologii endokrynologicznej, które zajmowały się diagnostyką i leczeniem zaburzeń kobiecej płodności. Podczas leczenia stosowano klomifen, podawany pod postacią cytrynianu klomifenu, oraz gonadotropiny.

Okazało się, że kobiety, które przyjmowały klomifen i nigdy nie urodziły dziecka wykazywały podwyższone ryzyko zachorowania na raka jajnika. Względne ryzyko dla nieródek wyliczono na poziomie 3,63.

Naukowcy jeszcze nie potrafią opisać patomechanizmu rozwoju u nieródek raka jajnika po zastosowaniu klomifenu. Ze względu na rosnącą liczbę kobiet leczonych preparatami wywołującymi owulację, w tym klomifenem, należy szczególnie dokładnie monitorować zdrowie kobiet, które pomimo terapii nie urodziły dziecka.

Materiał źródłowy:
B. Trabert, E.J. Lamb, B. Scoccia i in., „Ovulation-inducing drugs and ovarian cancer risk: results from an extended follow-up of a large United States infertility cohort”, w : “Fertility and Sterility” (December 2013), Volume 100, Issue 6, pp. 1660 – 1666.

Źródło: pro-life.pl

opr. ac/ac


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: kobieta badania leki owulacja rak jajnika stymulacja owulacji ryzyko zachorowania
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W