Kim jesteś Duchu Święty

Vademecum bierzmowanych i katechetów - fragmenty

Kim jesteś Duchu Święty

Attilio Danese, Giulia Paola Di Nicola, Michele Seccia

KIM JESTEŚ DUCHU ŚWIĘTY?

tłumacz: Krzysztof Stopa

ISBN: 978-83-7505-440-8

wyd.: WAM 2010



Spis treści
Przedmowa7
Listy otwarte... do Ducha Świętego (bp Michele Seccia)11
„Otrzymacie moc Ducha Świętego” (Dz 1, 8)11
W związku z bierzmowaniem14
Bierzmowanie — kiedy?17
Gdybyś znał dar Boży 18
Czas Ducha20
Promotorzy jedności22
Poszukiwanie skarbu26
Duch czy ciało?26
A uczucia?29
Nie tylko święci34
Kto nie myśli jak ja37
Po jakiej stronie się opowiedzieć?41
Kim jest Duch?45
Nie tylko symbole45
Widzę, nie widzę48
Pragnienie duszy51
Rozpoznać Go po owocach56
Dzień po dniu60
Kompas wskazujący kierunek60
Niespodziewana odwaga64
Smak życia69
Ciekawość poznania72
Ufność maluczkich79
Bóg i pieniądz81
Miejsca i czasy83
Miejsca do mieszkania83
Ciało83
Dom86
Ulica i plac87
Wszędzie87
Nadawać sens wydarzeniom89
Czas radości94
Patrzeć dalekosiężnie97
Miłość to jest...101
Jestem zakochany101
Poglądy drugiego106
Wartość mówienia „nie”109
Ryzyko zawarcia małżeństwa113
Dyskretny przyjaciel 119
Płodni w miłości123
Duch Święty między objawieniem a Urzędem Nauczycielskim Kościoła (bp Michele Seccia)129
Obietnica Ducha130
Duch ojców135
Duch w nauczaniu Kościoła149
Duch „wewnętrzny nauczyciel”154
Modlitwy i wezwania do Ducha Świętego162
Adsumus162
Veni, Creator Spiritus163
Veni, Sancte Spiritus164
Do Maryi w Wieczerniku166

PRZEDMOWA

Bierzmowanie — i co dalej? Powszechne doświadczenie mówi nam, że po otrzymaniu sakramentu, który zwykle kończy wtajemniczenie chrześcijańskie, wysoki odsetek młodzieży przestaje chodzić do kościoła! Zostawiając na boku vexata quaestio, czy rzeczywiście bierzmowanie, a nie udział w Eucharystii stanowi dopełnienie i szczyt wtajemniczenia w życie wiarą, otwarty pozostaje problem odłączenia się od wspólnoty kościelnej właśnie w momencie, w którym powinien się ujawnić skutek otrzymanego daru Ducha Świętego, jak to się stało z apostołami w poranek Pięćdziesiątnicy.

Niestety, rodziny i młodzież uważają swoje zaangażowanie w wykształcenie katechetyczne za zakończone czasami już po Pierwszej Komunii, ale większość po bierzmowaniu. I z pewnością niemało jest takich, którzy odkładają ten sakrament dojrzałości chrześcijańskiej na nieokreślony czas albo ewentualnie na okres bezpośrednio poprzedzający zawarcie małżeństwa, kiedy jest on obowiązkowy ze względu na parafialne „procedury biurokratyczne”. Młodzież ma inne priorytety: przyjaciele, sport, komputer, muzyka, zainteresowania, które stają się coraz bardziej natarczywe, podsycane przez media i połączone holdingi. Pewną rolę odgrywa także chęć pokazania, że jest się już dorosłym, podczas gdy bierzmowanie jest mentalnie wiązane z katechizacją. Wśród wielu przyczyn kulturalnych, psychologicznych, socjologicznych i relig? nych nie można pominąć pewnego stwierdzenia — prawdę mówiąc, dość gorzkiego po ponad czterdziestu latach od Soboru Watykańskiego II, który został określony jako wydarzenie Ducha, nowa Pięćdziesiątnica minionego wieku (1962-1965) — Duch Święty pozostaje najmniej znany spośród Trzech Osób Trójcy dla większości ludzi1. Łatwiej jest zestroić się z Chrystusem historycznym niż z czystym Duchem, który wymyka się intelektowi i wyobraźni.

Postanowiliśmy podjąć próbę wypełnienia tej luki, aby pomóc młodym ludziom lepiej poznać Ducha, tego nieznanego, wychodząc od ich codziennego życia, wyborów, których chcąc nie chcąc muszą dokonywać, a które wymagają dodatkowej dawki inteligencji i mądrości, gdyż w końcu warunkują całe przyszłe życie. Poniższy tekst jest w gruncie rzeczy wezwaniem do uchwycenia owocnych i tajemniczych relacji między doświadczeniem życia codziennego a Słowem, które rozbrzmiewa w Kościele, poprzez odkrywanie bogatych związków między wydarzeniem, refleksją-medytacją, decyzją i praktyką życia, zostawiając każdej dziewczynie i każdemu chłopakowi całą godność i odpowiedzialność niezbywalnego zadania interpretacji, które przynależy im jako osobom stworzonym „na obraz Boga”.

Postanowiliśmy napisać tę książkę „na sześć rąk”, aby połączyć nasze kompetencje, a zarazem ucieleśnić ten obraz Kościoła jako tworzonego przez prezbiterów i świeckich, przez biskupa i parę małżonków, w relacji płodnej wzajemności. Potrójny podpis podkreśla to współdzielenie inspiracji i wspólne przeglądnięcie tekstu na koniec — również dokonane w świetle Ducha Świętego — nie odbierając niczego z odpowiedzialności każdego autora. Każdy tekst został bowiem napisany osobiście przez poszczególnych autorów, choć wszyscy czerpią ze wspólnego bagażu wiary.

bp Michele Seccia,
Giulia Paola Di Nicola,
Attilio Danese
8 grudnia 2007

1 Niniejszy tekst podejmuje na nowo i dostosowuje do młodych tematy omówione we wcześniejszej publikacji: L'amico discreto. Lo spirito raff orza e vivifica l'amore coniugale, Eff ata Editrice, Cantalupa 1999, z dołączonymi artykułami biskupa Michele Seccia, tworzącymi rozdziały: Listy otwarte... do Ducha Świętego oraz Duch Święty między objawieniem a Urzędem Nauczycielskim Kościoła.

opr. aw/aw



« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama