Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


bp Wacław Świerzawski

SKARBNICA MODLITW - TESTAMENT DUSZPASTERZA

Ks. Mieczysław Bednarz SJ, Skarbnica modlitw, Wydawnictwo WAM 2001W imponującej dokumentacji o charakterze i edytorskim kształcie modlitewnika Autor, ks. Mieczysław Bednarz SI - nie żyjący już, znany i ceniony duszpasterz - z pomocą Wydawnictwa Księży Jezuitów udostępnił ponad osiemset modlitw wybranych spośród tych, jakie zapisali chrześcijanie w ciągu swej dwutysiącletniej historii. Ten reprezentatywny wybór modlitwy Kościoła pozwala nam poznać drgnienia serc znanych świętych Kościoła katolickiego, Ojców, doktorów, dziewic; dzięki Skarbnicy możemy też modlić się z chrześcijanami żyjącymi współcześnie, bardziej i mniej znanymi. Starożytne hymny zaczerpnięte z Liturgii godzin oraz Mszału Rzymskiego przypominają o znanej zasadzie: lex orandi legem statut credendi ("modlitwa liturgiczna określa kanon wiary).

Wielka zaletą Skarbnicy modlitw jest podział tematyczny według Adresatów modlitw, jej celów oraz okoliczności życia. I tak mamy do dyspozycji modlitwy do Boga (73), modlitwy do Boga Ojca (25), modlitwy do Jezusa Chrystusa (99), do Jezusie Ukrzyżowanego (15), do Jezusa w Eucharystii (15), do Najświętszego Serca Jezusa (17), modlitwy o Ducha Świętego (94), modlitwy do Trójcy Świętej (54). Są modlitwy do Maryi (74) i do Świętych (19), są modlitwy za Kościół (20). Skarbnica modlitw proponuje modlitwy o dobre życie, o cnoty, o pokój, modlitwy w cierpieniu i w chorobie, w starości, o dobrą śmierć, modlitwy na różne pory i czasy.

Skarbnica modlitw - testament ks. Mieczysława Bednarza SI - to pomysłowa inicjatywa dotknięcia tradycji, pochwycenia żywego Kościoła w jego najważniejszej czynności, która będzie trwała wiecznie. To zarazem pomoc duszpasterska jako "rozrusznik" modlitwy własnej, zwłaszcza dla tych, których wtajemniczamy w przygodę przyjaźni z Bogiem.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: tradycja modlitwa Ojcowie Kościoła religijność pobożność duszpasterz potrzeba Boga modlitewnik Mieczysław Bednarz
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W