Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Gianfranco Ravasi

Moja księga przemyśleń

Prowokujące refleksje na każdy dzień

ISBN: 978-83-60703-61-8

wyd.: Wydawnictwo SALWATOR 2007

23 stycznia

Taki jak ty

Każdy człowiek jest dzieckiem tego samego co twój gatunku. Każdy ma duszę, duszę taką jak twoja, wszyscy są wrażliwi. Wrażliwi jak ty.

AL. HATTABI

Książka nosi tytuł Marzenia bez barier (2005). Jej autorka, moja droga przyjaciółka, Lella Ravasi Bellocchio, psychoanalityczka ze szkoły Junga, przekraczając "osiem żelaznych bram", wybrała się do kobiecego więzienia św. Wiktora w Mediolanie, by wysłuchać historii izolowanych tam kobiet. Są to opowieści pełne bólu i tęsknoty, ale na swój sposób pogodne i pełne swobody; trzeba ich słuchać, walcząc z instynktowną reakcją - chęcią natychmiastowego osądzenia, wcześniejszą niż próba zrozumienia. Wszystkie opowieści skonstruowane przez Lellę są ozdobione poetyckimi wyrażeniami o wielkiej mocy i przejrzystości.

Wybrałem z nich jedno, starożytne, z odległego kraju: zacytowałem wersy al. Hattabiego, muzułmańskiego poety-mistyka z X w. To od niego pochodzi wezwanie, by wyjść poza skórę, postać, wrażenia, by w głębi każdego ludzkiego stworzenia odkryć tę łączącą nas wszystkich istotę. Księga Rodzaju mówi o odciśniętym w każdym człowieku - w mężczyźnie i kobiecie - "obrazie Boga"; Jezus utożsamiał się z uwięzionymi, chorymi, ubogimi: "Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili" (Mt 25, 40).

W każdym człowieku bije serce i zawsze oddycha dusza, choć czasami bywają ukryte pod warstwami zła, chronione w ramach samoobrony wszelkiego rodzaju i negowane. Amerykańska poetka Sylwia Plath, zmarła w 1963 r. śmiercią samobójczą w wieku zaledwie trzydziestu lat, wyznała kiedyś: "Mieszka we mnie krzyk. / Nocą wychodzi ze mnie, ulatuje / szuka swoimi haczykami czegoś, co mógłby pokochać". Właśnie dlatego, że wszyscy są "wrażliwi jak ty".

opr. aw/aw 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: wrażliwość człowiek bliźni myśl brat Przemyślenia podobieństwo rozważania cytat refleksje medytacje każdy dzień świecki brewiarz
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W