Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


bp Jan Szkodoń

Małżeństwo

Aby marzenie nie było rozczarowaniem

ISBN: 978-83-60703-41-0

wyd.: Wydawnictwo SALWATOR 2007

Powołanie do małżeństwa

„Powołanie do małżeństwa jest wpisane w samą naturę mężczyzny i kobiety, którzy wyszli z ręki Stwórcy” (KKK, nr 1603). Choć małżeństwo ulegało różnym zmianom w historii dziejów, to jednak we wszystkich religiach i kulturach istnieje zrozumienie i uznanie dla związku małżeńskiego. Zawsze dobro osoby i społeczeństwa łączono z pomyślną sytuacją małżeństwa i rodziny.

Bóg, który jest miłością (por. 1 J 4,8), pod jej wpływem stworzył człowieka. To miłość jest „podstawowym i wrodzonym powołaniem każdej osoby ludzkiej” (KKK, nr 1604). Człowiek jest przez Boga uzdolniony do miłości, do obdarowywania sobą innych. Ten bezinteresowny dar z siebie realizuje się w szczególny sposób w małżeństwie i w rodzinie. W miłości wyraża się prawda, że człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo Boże. Miłość mężczyzny i kobiety jest obrazem absolutnej, niezniszczalnej miłości, jaką Bóg miłuje człowieka.

Bóg stworzył mężczyznę i kobietę, aby żyli ze sobą i dla siebie: „Nie jest dobrze, żeby mężczyzna był sam” (Rdz 2,18). Mężczyźnie Bóg daje niewiastę, która jest „ciałem z jego ciała” (Rdz 2,23). Jest mu równa i najbliższa. Została dana mężczyźnie jako „pomoc”.

„Dlatego to mężczyzna opuszcza ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swą żoną tak ściśle, że stają się jednym ciałem” (Rdz 2,24).

Bóg błogosławi małżeństwu, które jest przeznaczone do tego, by było płodne: „Bóg im błogosławił, mówiąc do nich: «Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną»” (Rdz 1,28).

Objawienie rzuca nowe światło na godność człowieka, na jego powołanie, jego zdolność do miłości, na życie małżeńskie i rodzinne. W oparciu o refleksję nad naturą człowieka, nad jego uzdolnieniami i pragnieniami, można poznać — choć nie w pełni — godność rodzicielstwa i wspólnoty małżeńskiej i rodzinnej. Miłując i przyjmując miłość, szczególnie w małżeństwie i rodzinie, człowiek rozwija się, duchowo wzrasta, odnajduje szczęście, widzi sens swojego życia, pracy, poświęcenia i wyrzeczeń.

Miłość mężczyzny i kobiety wyzwala w człowieku to, co szlachetne i piękne. Rodzicielstwo jest źródłem radości i mobilizuje rodziców — szczególnie matkę — do ofiary, która jest przeżywana jako szczęście.

opr. aw/aw 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: kryzys praca wiara powołanie rodzina małżeństwo sakrament małżeństwa rozwód żona wyjazd mąż małżonkowie współmałżonek rozłąka
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W