Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


bp Jan Szkodoń

Małżeństwo

Aby marzenie nie było rozczarowaniem

ISBN: 978-83-60703-41-0

wyd.: Wydawnictwo SALWATOR 2007

Miłość trwała czy uczucie, które przemija?

„Ślubuję ci miłość” — jest to istotna część przysięgi małżeńskiej. Katechizm Kościoła Katolickiego przypomina, że miłość małżeńską tworzą „wszystkie elementy osoby — impulsy ciała i instynktu, siła uczuć i przywiązania, dążenie ducha i woli” (nr 1643). Jest niezwykle ważną rzeczą, aby małżonkowie przez całe życie pamiętali, że miłość małżeńska winna dążyć do jedności osób, a więc nie tylko do jedności ciała i uczuć, ale jedności serca i ducha. O tym muszą pamiętać młodzi, przygotowując się do małżeństwa. Jeśli rozumienie miłości ograniczone jest tylko do zauroczenia uczuciowego, czy nawet do siły popędu, małżonków spotka rozczarowanie. Po pierwszym zachwycie okazuje się, że to, co ich łączy, jest powierzchowne i przemijające. Potrzeba wielkiego wysiłku przed zawarciem małżeństwa i w małżeństwie, aby w pełni zrozumieć, że miłość małżeńska „wymaga... nierozerwalności i wierności w całkowitym wzajemnym obdarowaniu i otwiera się ku płodności” (KKK, nr 1643).

Przez codzienną wierność małżonkowie potwierdzają swoją przysięgę i wzrastają w postawie miłości, pamiętając, że wzrasta ona przez dar z siebie dla drugiego i przez wdzięczne przyjmowanie daru drugiej osoby — współmałżonka. To ogólne stwierdzenie dotyczy wszystkich spraw, którymi wypełnione jest życie rodzinne: wzajemna pomoc w wychowaniu dzieci i pomaganie w codziennych obowiązkach domowych, troska o sprawy materialne, szacunek wyrażany w każdym słowie i geście, gotowość do przebaczenia i przeproszenia, codzienna wspólna modlitwa i niedzielna Eucharystia.

Sakrament małżeństwa służy pomocą małżonkom, by ich miłość oczyszczała się z egoizmu, pychy, zazdrości, chciwości oraz pomaga, by ich miłość coraz bardziej uczestniczyła w miłości Chrystusa do Kościoła. Dzięki Bożej pomocy małżonkowie dorastają do bycia, zarówno dla dzieci, jak i dla otoczenia, świadkami wiernej i ofiarnej miłości Chrystusa do swego ludu.

opr. aw/aw 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: kryzys praca wiara rodzina małżeństwo sakrament małżeństwa uczucie rozwód żona wyjazd mąż trwałość małżonkowie współmałżonek rozłąka
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W