Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


bp Jan Szkodoń

Małżeństwo

Aby marzenie nie było rozczarowaniem

ISBN: 978-83-60703-41-0

wyd.: Wydawnictwo SALWATOR 2007

W jaki sposób wiara pomaga lepiej zrozumieć, kim jest człowiek?

„Przywróćmy nadzieję rodzinie” jest nawiązaniem do ubiegłorocznego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce: „Przywróćmy nadzieję ubogim”. Wiele jest w naszym kraju rodzin ubogich materialnie, ale liczne są również rodziny, w których istnieje bieda duchowa: brak miłości, zgody, trzeźwości, lęk przed dzieckiem, zaniedbania wychowawcze, lekceważenie modlitwy i Eucharystii, próba budowania rodziny bez Boga, bez Ewangelii i Bożej mocy.

Nie można zrozumieć, czym jest małżeństwo i rodzina bez ustawicznego przyjmowania w wierze prawdy o Bogu, który jest Miłością. Nie można też zrozumieć powołania małżeńskiego i rodzinnego bez przypominania sobie, kim jest człowiek, istota rozumna i wolna.

Bez przyjęcia Chrystusowej Ewangelii, mocy modlitwy i sakramentów, bez przyjęcia Kościoła i jego nauczania nie potrafimy poznać, przyjąć i realizować Bożego planu zbawienia, odnoszącego się do małżeństwa i rodziny. W wierze poznajemy, że małżeństwo ochrzczonych jest sakramentem, a rodzina — Domowym Kościołem.

Wciąż idzie za człowiekiem pokusa, by budować swoje szczęście, także to małżeńskie i rodzinne, jakby Boga nie było. Niemało jest wierzących, którzy w nauczaniu Kościoła o małżeństwie i rodzinie, w wymaganiach etycznych widzą przede wszystkim ograniczenia i „utrudnienia” życia. Wielu ochrzczonych nie widzi w Ewangelii Radosnej Nowiny dla małżeństwa i rodziny, która wyzwala, przynosi szczęście, rodzi nadzieję i jest drogą do pełni życia w niebie.

Istnieje wielka potrzeba, by małżeństwa, rodziny, jak również ludzie młodzi przygotowujący się do małżeństwa i wszyscy należący do Kościoła na nowo wypowiedzieli: „Jezu, ufam Tobie!”. Wydaje się, że szczególnie w odniesieniu do tej podstawowej rzeczywistości ludzkiej, współczesny człowiek, także ochrzczony i wierzący, traci zaufanie do Bożej prawdy i mocy, traci zaufanie do nauczania Kościoła. Wielu twierdzi, że ta nauka nie jest słuszna, a przynajmniej nie ma zastosowania „w naszym, wyjątkowym przypadku”. Albo — twierdzą niektórzy — jest zbyt trudna, czy wprost niemożliwa do wykonania.

Małżeństwo i rodzina to rzeczywistość naturalna. Także ludzie niewierzący, czy obojętni religijnie, zawierają związki małżeńskie i zakładają rodziny, wychowują dzieci. Są to nierzadko szlachetne rodziny, oparte na naturalnych przymiotach ludzkich, takich jak: zdolność do miłości, odpowiedzialność, głos sumienia. Ale wiara w prawdę Ewangelii i moc Bożą otwiera nowe spojrzenie na życie rodziny oraz otwiera na łaskę, dzięki której małżonkowie, rodzice i rodziny realizują Boży plan zbawienia.

opr. aw/aw 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: kryzys praca wiara rodzina małżeństwo człowiek sakrament małżeństwa rozwód żona wyjazd mąż małżonkowie współmałżonek rozłąka
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W