Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Kajetan Rajski

XII NIEDZIELA ZWYKŁA – A

Pan jest przy mnie jako potężny mocarz (Jr 20,11)

Jr 20,10-13; Rz 5,12-15; Mt 10,26-33

Duchu Święty, przyjdź!

Jezu, z Twoją pomocą rozpoczynam rozważanie tekstu biblijnego, który Kościół podaje na XII Niedzielę Zwykłą.

Porównanie Boga do mocarza jest bardzo wymowne. Stoi On przy nas jako nasz obrońca i – mówiąc językiem współczesnym – ochroniarz.

Jeremiasz może otwarcie współczuć wszystkim prześladowcom, ponieważ ma świadomość, że Bóg go wspiera.

Bóg nie pełni zawsze i wszędzie roli obrońcy wobec swojego wyznawcy. Sytuacja, kiedy Bóg będzie bronił chrześcijanina, może nastąpić wtedy, gdy on nie z własnej winy zostanie zaatakowany. Jeżeli jednak jest prowokatorem sytuacji, Bóg nie będzie go wspierał jako osoby, która zgrzeszyła.

Tak często brakuje nam odwagi, by odpowiedzialnie i otwarcie stanąć przed światem i przyznać się do bycia chrześcijaninem. Wymaga to rzeczywiście męstwa, ponieważ współczesny świat nie szczędzi oszczerstw wyznawcom Chrystusa. Wielu z nich, a zwłaszcza papież, jest krytykowanych przez środowiska laickie za otwarte głoszenie Ewangelii i nazywanie zła złem.

Nie martwmy się jednak. W chwilach ciężkich, gdy zgraja bezbożnych czyha na nasze życie, Bóg staje przy nas jako potężny mocarz.

Przemyślę w tym tygodniu:

1. Czy wiem, że w chwilach trudnych Bóg mnie wspomaga?

2. Czy mężnie bronię swojej wiary?

3. Czy obawiam się moich prześladowców, jeżeli tacy są?


Powyższa refleksja została zaczerpnięta z książki Kajetana Rajskiego „Wsłuchani w Słowo. Refleksje na niedziele i święta roku A” (Biblos 2010)



opr. aś/aś



 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: chrześcijaństwo wiara świadectwo Bóg obrona moc męstwo prześladowania

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W