Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Kajetan Rajski

VI niedziela zwykła - A

Przed ludźmi życie i śmierć, co ci się podoba, to będzie ci dane (Syr 15,17)

Syr 15,15-20; 1 Kor 2,6-10; Mt 5,17-37

Duchu Święty, przyjdź!

Jezu, z Twoją pomocą rozpoczynam rozważanie tekstu biblijnego, który Kościół podaje na VI Niedzielę Zwykłą.

Fragment Mądrości Syracha, stanowiący dzisiejsze pierwsze czytanie, mówi o wolności, jaką Bóg dał człowiekowi. Bóg nie chce, by człowiek grzeszył, ale jako istocie wolnej pozostawia mu wybór.

Człowiek z natury jest wolny, ponieważ posiada rozum i wolę. Nie kieruje się instynktem, jak zwierzęta, ale swoim umysłem. Jest to wielki dar od Stwórcy, że nie jesteśmy bezmyślnymi marionetkami, ale możemy być kreatywni i twórczy w swoim życiu. Jednak wiąże się z tym także pewne niebezpieczeństwo, gdyż jesteśmy zdani na pokusy, a posiadając wolność możemy iść za grzechem.

Bóg kładzie przed nami życie i śmierć, miłość i nienawiść, dobro i zło. Dwie drogi życia. A więc wybierajmy. Stwórca pragnie byśmy wybrali Jego, a więc także pochodzące od Niego życie, miłość i dobro. Nie chce naszego nieszczęścia. Nie po to nas stworzył, by teraz patrzeć, jak jesteśmy nieszczęśliwi.

Codziennie, w każdej godzinie i minucie stoimy przed jakimś wyborem. Czasami dotyczy to ważnych spraw, pójścia w stronę Życia albo śmierci. Częściej jednak wybieramy w mniej istotnych sprawach. W nich również wybierajmy Boga, pamiętając, od Kogo otrzymaliśmy życie.

Przemyślę w tym tygodniu:

1. W głębi serca określę dzisiaj drogę, którą kroczyłem i zdecyduję, czy nadal chcę nią kroczyć.

2. Czy jestem Bogu wdzięczny za dar wolności?

3. Czy tę wolność umiem odpowiednio wykorzystać?


Powyższa refleksja została zaczerpnięta z książki Kajetana Rajskiego „Wsłuchani w Słowo. Refleksje na niedziele i święta roku A” (Biblos 2010)opr. aś/aś 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: wolność śmierć życie wybór miłość grzech decyzja dobro szczęście życie wieczne droga miejsce
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W