Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


ks. Ireneusz Rogulski

Rozważania różańcowe — młodzież oazowa

Niedziela, 8.10.2006 r.Tajemnica I
Zmartwychwstanie

Kolejna jedynka. Muszę wziąć się za siebie. Ile razy wypowiadałem te słowa. Muszę, powinienem, trzeba by ... Jednak kończyło się tylko na słowach. Moje własne chęci to zbyt mało, aby pokonać swoje wady, słabości. Pokonać mój grzech może tylko Zwycięzca śmierci, piekła i szatana. Pan Jezus zmartwychwstając pokonał nie tylko śmierć fizyczną, ale także grzech, który jest bratem śmierci. Jeśli chcesz być szczęśliwy to zaproś do swojego serca Jezusa i poproś Go, aby On w Tobie zmartwychwstał, to znaczy pokonał wszelki egoizm, pychę, zazdrość, nieczystość. Wówczas sam zaczniesz żyć nowym: radosnym i pełnym szczęścia życiem — życiem Zmartwychwstałego.

Tajemnica II
Wniebowstąpienie

Nowy komputer, fajna wieża, najlepsze ubrania. Wielu z nas ma tylko takie, przyziemne dążenia. Tymczasem wszystkie te dobra kiedyś przeminą. Komputer już po roku okazuje się przestarzałym, gdyż wchodzą na rynek nowe modele. Ubrania szybko się niszczą, a tak ulubiona piosenka nagle zaczyna mnie nudzić. Rzeczywiście, na tym świecie nie ma nic trwałego. Jeśli szukasz szczęścia jedynie w dobrach materialnych, to z pewnością się zawiedziesz. Trwałe szczęście i radość może dać Ci tylko perspektywa wieczności. Chrześcijanin to ktoś, kto chodzi twardo po ziemi, ale jednocześnie duszą przebywa w niebie. Tylko ten, kto potrafi zatopić się w modlitwie, lekturze Słowa Bożego, adoracji, ten będzie podchodził z dystansem do ciągłej pogoni za pieniądzem. Źródłem Jego radości będzie Chrystus, który pragnie, aby nasze życie było skrawkiem nieba na ziemi.

 

 

Tajemnica III
Zesłanie Ducha Świętego

Jak się zachować wśród kolegów? Jaką decyzję podjąć? Czy iść na tę imprezę, czy może lepiej zostać w domu? Codziennie musimy odpowiedzieć sobie na różne pytania. Często dotyczą one całego naszego życia lub dużej jego części. Jezus nie chce, abyśmy pozostawali sami w takich chwilach. Dlatego posyła nam swojego Ducha, Ducha Prawdy, który przekonuje nas o grzechu, sprawiedliwości i sądzie. Jezu tchnij w nas swojego Ducha, aby On nami kierował i czynił coraz bardziej podobnymi do Ciebie w miłości do Boga i ludzi.

Tajemnica IV
Wniebowzięcie NMP

Dziewczyna. Kobieta. Czy te słowa brzmią dziś jeszcze dumnie? Niestety często tak nie jest. Płytkie postawy. Naiwne zachowania. Niecenzuralne słowa. Zdarza się niestety, że dziś trudno odróżnić dziewczynę od chłopaka. Tymczasem to kobieta ma być wzorem subtelności, delikatności, ciepła i pokoju. To o kobiecie Jan Paweł II mówił, używając określenia: „geniusz kobiety”. Tak, jeśli młoda dziewczyna jest pokorna, cicha i delikatna, to w dużej mierze upodabnia się do Tej, która jest najdoskonalszą i najpiękniejszą ze wszystkich kobiet — Maryi. Tak jak Pan Jezus wziął Maryję do nieba, tak potrzeba aby każde ludzkie serce, a zwłaszcza serce dziewczyny, kobiety otworzyło się na ideał kobiecości, który wyraził się w życiu Maryi, Matki Bożej.

 

Tajemnica V
Ukoronowanie NMP

Pokora? A cóż to takiego? Niestety to słowo dziś jest niemodne. W czasach kiedy liczy się sukces i siła przekonywania, w czasach kiedy trzeba być na topie nie można sobie pozwolić na pokorę! Tak myśli wielu, i traci na tym najwięcej. Jeśli wszystko ma być jak JA uważam, to szybko się przekonam, że tak nie jest. Wówczas rodzi się frustracja, nerwy, złość na wszystkich i wszystko. Tymczasem można inaczej. Można przyjąć postawę Pokornej Służebnicy Pańskiej, która mówi: „Niech się dzieje Twoja wola! Niech się stanie według Twego Słowa! Jeśli tak podejdziesz do życia, to wówczas doświadczysz wielkiej radości, szczęścia i wewnętrznego spokoju. Wówczas z pewnością zaczniesz królować. Króluje bowiem ten, kto jest pokorny, kto potrafi uniżyć się. Taki człowiek panuje nad sobą. Jest panem swojej woli. Nie daje się ponieść uczuciom czy popędom. PANIE, pomóż mi być pokornym, aby tak jak Twoja Matka potrafił królować nad samym sobą, nad swoimi słabościami.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: młodzież wartości modlitwa szkoła pokora różaniec tajemnica niebo ideały rozważania różańcowe tajemnice chwalebne
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W