Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Marie-Paul Farran

Różaniec w ikonach

PROMIC - Wydawnictwo Księży Marianów
Warszawa
wrzesień 2010
ISBN 978-83-7502-214-8
Format książki: 136x136 mm
Spis treści
Wprowadzenie
Tajemnice radosne
Tajemnice światła
Tajemnice bolesne
Tajemnice chwalebne
Jak odmawiać Różaniec?
Modlitwy
Refleksje końcowe
Spis treści


fragment książki

Tajemnice radosne

I

Panie Jezu, pomóż mi być wrażliwym jak Maryja Panna na wszystkie „zwiastowania”, które tak naprawdę dzień po dniu weryfikują moje życie. Udziel mi łaski, bym umiał mówić „tak”, aby Boże cuda nadal mogły się dokonywać.

II

Panie Jezu, spraw, żeby wszystkie osoby, które każdego dnia, każdego ranka pozdrawiam mogły doświadczyć we mnie Twojej obecności. Spraw, aby Twoja obecność mogła rozpromienić ich dzień.

III

Panie Jezu, chciałeś przyjść na świat w nocy i w pustce groty, spraw, żeby Gwiazda poranka zaświeciła w moim sercu i żebyś mógł rodzić się podczas każdej mojej nocy i w pustce mojego ubóstwa.

IV

Panie Jezu, wszystko, co jest piękne i co mam, pochodzi od Ciebie, jest wyrazem Twojej miłości i troski. To wszystko ofiaruję dla Twojej chwały i dla zbawienia świata.

V

Boże, daj mi tę łaskę, bym miał świadomość, że jesteś moim Ojcem. Naszym Ojcem. Że czuwasz nade mną i że nie ma chwili w moim życiu, bym był oddzielony od Ciebie.

Tajemnice światła

I

Panie Jezu, zechciałeś zejść do rzeki mojej niegodziwości, by ją przemienić. Potrzeba mi Twej ufności, abym bez lęku zanurzał moją nędzę w tajemnicy mojego i Twojego chrztu, abym z tej rzeki wychodził za każdym razem bardziej oczyszczony.

II

Panie Jezu, dzięki wstawiennictwu Maryi, naszej Matki, zamień też i moją wodę w wino ku radości Twojej i osób, z którymi żyję, tak by moja jedność z Tobą mogła trwać nieprzerwanie.

III

Panie Jezu, nie umiem ani przemawiać, ani nauczać. Ale Ty, który możesz wszystko, przeniknij moją codzienność: wszystkie uczynki i wydarzenia, aby moje życie zamienić się w opowiadanie o Twojej trosce i miłości. Spraw więc, abym mógł być, jak Ty pragniesz, światłem tego świata.

IV

Panie Jezu, Ty niczego nie niszczysz, ale wszytko przemieniasz. Przemień mój ból, moje lęki, moje choroby, moją kruchość… Aby wszystko mogło mnie zbliżać i prowadzić do Ciebie.

V

Panie Jezu, czynisz ze mnie ołtarz i tabernakulum. Spraw, bym mógł zjednoczyć moje ciało i moją krew z Twoim ciałem i Twoją krwią, konsekrowanymi codziennie na naszych ołtarzach, abym rzeczywiście stał się ołtarzem i tabernakulum Twojej obecności.

Tajemnice bolesne

I

Panie Jezu, kiedy czuję się zmiażdżony jakąś ciężką próbą, trudnym doświadczeniem, daj mi łaskę zjednoczenia mojej modlitwy z Twoją. Spraw, bym wtedy znalazł siłę, by powiedzieć razem z Tobą: „Ojcze, nie moja, lecz Twoja wola niech się stanie”.

II

Boże, powiedziałeś do Adama: „Cierń i oset będzie ci ziemia rodziła”. I oto podczas swojej męki Jezus dał się ukoronować cierniem i ostem, bez słowa. Daj mi łaskę znoszenia w ciszy wszystkiego, co mnie dotyka, rani, upokarza, abyś mógł zamienić to pewnego dnia w koronę chwały.

III

Panie Jezu, zaniosłeś nasze grzechy na krzyż. Jesteś Barankiem Bożym, który dźwiga grzechy świata, udziel mi łaski wyznania Tobie mojego grzechu i zjednoczenia z Twoim krzyżem wszystkich moich krzyży: małych i dużych, „dobrych” i „złych”.

IV

Panie Jezu, mówiąc do dobrego łotra: „Jeszcze dziś będziesz ze mną w raju”, uczysz, że śmierć nie jest końcem, ale nowymi narodzinami. Uczyń mnie świadkiem tej nadziei.

V

Panie Jezu, wraz z Maryją, naszą Matką, którą nam dałeś u stóp krzyża, spraw, bym, trwając przy Tobie i wierząc, umiał oczekiwać czasu mojego zmartwychwstania i zmartwychwstania wszystkich moich bliskich zmarłych.

Tajemnice chwalebne

I

Panie Jezu, zstąpiłeś do piekieł, żeby ogłosić pełne wyzwolenie. Wróciłeś z królestwa zmarłych, aby nam powiedzieć: „Oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”. Niech ta pewność pomoże mi radować się Twoim zmartwychwstaniem.

II

Panie Jezu, na oczach ludzi wstępujesz do nieba, ale w tajemnicy Twojej miłości mieszkasz w naszych sercach. Ty, który na wieki zasiadasz po prawicy Ojca, uczyń z mego serca Twoje mieszkanie na wieki.

III

Panie Jezu, ześlij Twojego świętego Ducha, aby mnie prowadził, inspirował zwłaszcza przy podejmowaniu trudnych decyzji. Ale przede wszystkim naucz mnie kochać, tak jak kochasz Ty.

IV

Matko Boża, Twoje wniebowzięcie zapowiada niebo dla każdego człowieka. Wstawiaj się u Syna, aby codziennie pomagał mi wzrastać w dobru i wznosić serce ku Ojcu.

V

Maryjo, jesteś moją chlubą i moją ufnością. W Tobie spełniły się wszystkie pragnienia ludzkości. Współczujesz każdemu: najbiedniejszym, najbardziej potrzebującym. Teraz, kiedy nic nie ogranicza Twojej miłości, nie zapomnij o nikim z nas, o to Cię prosimy.


opr. aś/aś


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: modlitwa Maryja różaniec Jezus ikona ufność rozważania

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W