Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Ewolucja

Justyna Kapłańska

Tajemnica życia

Trzeba szczerze przyznać, że podczas czytania tej książki powstaje niezły mętlik w głowie. Coś, co wydawało się spójne i logiczne, zaczyna się rozsypywać, mnożą się przywoływane koncepcje i argumenty, a życie okazuje się dużo bogatsze i bardziej tajemnicze niż ramy, w których nauka chciałaby je zamknąć.„Zbadaj ewolucję. Argumenty za i przeciwko neodarwinizmowi” to książka zaprojektowana jako podręcznik. Jest napisana przystępnym językiem i dobrze wyjaśnia naukowe zawiłości. Posiada jasno uporządkowany materiał i konkretny podział treści na wprowadzenie do danego zagadnienia, argumenty za, argumenty przeciw oraz dalszą dyskusję. Całość jest bogato ilustrowana i kolorowa, co czyni lekturę przyjemną w odbiorze. Dodatkowo na końcu znajduje się słowniczek używanych nazw i pojęć.

Już na pierwszy rzut oka widać, że nie jest to jednak podręcznik klasyczny – jego celem jest pobudzić do myślenia, do wysuwania samodzielnych wniosków zamiast dawania gotowych odpowiedzi i formułek. Wymaga więc pewnej wiedzy podstawowej i zdolności krytycznego oceniania faktów. Może być więc moim zdaniem dobrym uzupełnieniem wiedzy przedstawianej w klasycznych podręcznikach do biologii, nie ryzykowałabym jednak ustanawiania go jako podstawę nauczania, gdyż może on przerastać możliwości mniej uzdolnionych uczniów.

Książkę polecam jednak nie tylko nastolatkom, ale każdemu, kogo interesują zagadnienia ewolucji i kto chciałby lepiej poznać ten intrygujący temat. Pojawia się tu bowiem wiele zagadnień, o których publicznie się nie mówi, lub które nie pojawiają się w popularnych opracowaniach zbyt często. Jest tu także wiele przykładów, argumentów, opinii naukowców, które pozwalają na wytworzenie własnej opinii na temat teorii ewolucji oraz poszczególnych używanych przez nią argumentów. Dzięki temu umożliwia krytyczne spojrzenie na serwowane przez media i publikacje informacje i sądy, a także niezwykle poszerza naukowy horyzont myślowy czytelnika.


Recenzowana książka jest >>TUTAJ<<

opr. ac/ac 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: życie kultura człowiek nauka ewolucja tajemnica życia neodarwinizm
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W