Śladami Męczenników

Prawie 800 mężczyzn wraz z rodzinami przybyło do Pratulina 6 października, by wziąć udział w II Pielgrzymce Mężczyzn Diecezji Siedleckiej

Prawie 800 mężczyzn wraz z rodzinami przybyło do Pratulina 6 października, by wziąć udział w II Diecezjalnej Pielgrzymce Mężczyzn. Centralnym punktem uroczystości była Eucharystia, której przewodniczył biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski.

Spotkanie rozpoczęło się otwarciem Dróżek Męczenników Podlaskich oraz Martyrium Pratulińskiego. - Bardzo się cieszę, że to miejsce przybiera taki charakter z racji przestrzeni, ukształtowania i obecności zabytkowego kościoła oraz dalszych aranżacji, jakie tutaj będą wykonywane. Dzięki temu można wspominać to, co tutaj się stało pod koniec XIX w., a co tak ważne jest dla historii naszej diecezji i dla całego regionu - mówił biskup siedlecki.

Miejsce świadectwa

- Pratulin jest miejscem, które mówi o prawdzie, zaangażowaniu ludzi świeckich, umiejętności strzeżenia wszystkiego, co zostało przekazane w dobrze rozumianej tradycji i trosce o jedność. Jedność opartą na wierze, na odniesieniu do krzyża i na łączności ze Stolicą Apostolską. Mam nadzieję, że to miejsce stanie się miejscem świadectwa, by dzisiejszemu człowiekowi pomagać stawać się świadkiem, nawet w jakiejś mierze męczennikiem. Niech Martyrium Pratulińskie będzie miejscem uczenia się prawdy o konieczności dawania świadectwa dla pokazania wielkości człowieka żyjącego zgodnie z zamysłem Boga; miejscem nawracania się, pytania o fundament życia, o układanie relacji z drugim człowiekiem; miejscem, w którym uczymy się odniesienia swojego życia nie do siebie samego, lecz do krzyża Jezusa Chrystusa i do zamysłu Bożego, jaki jest w człowieku - mówił bp Kiernikowski.

Niezapomnianym dla wielu przeżyciem była premierowa projekcja filmu „Pratulin”. Film wyreżyserowała Olga Kałagate - absolwentka Wydziału Radia i Telewizji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Obraz opowiada historię błogosławionego Wincentego Lewoniuka i jego 12 Towarzyszy, pokazuje ich wiarę i męstwo, a także przedstawia piękne nadbużańskie krajobrazy i zachęca do odwiedzenia Pratulina. W filmie wystąpili m.in. potomkowie bł. Męczenników Podlaskich.

Pomóc trwać w nurcie wiary

Po zakończonej projekcji filmu na placu przed kościołem rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył biskup siedlecki. - Błogosławieni Męczennicy odkryli perspektywę życia tam, gdzie inni widzieli przegraną i śmierć. Męczennicy pomagają nam trwać w nurcie wiary i żyć mocą chrztu; pomagają zrozumieć, że lepiej być skrzywdzonym niż krzywdzić, oszukiwanym niż oszukiwać, prześladowanym niż prześladować. W tym wszystkim odnosimy pełne zwycięstwo dzięki Temu, który nas umiłował. Dziękujemy Bogu za tych świadków, którzy uwierzyli przed nami i przekazali nam wiarę. Prosimy też Boga, byśmy potrafili przekazywać wiarę młodemu pokoleniu - mówił biskup. Przypomniał tez słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Siedlcach: „Dzisiaj może bardziej niż w innym czasie trzeba autentycznego świadectwa wiary ukazanego życiem świeckich uczniów Chrystusa - niewiast i mężczyzn, młodych i starszych. Potrzeba zdecydowanego świadectwa wierności Kościołowi i odpowiedzialności za Kościół, który przez 20 wieków niesie wszystkim ludom i narodom zbawienie i głosi niezmienną naukę Ewangelii. Ludzkość stoi w obliczu rozmaitych trudności, problemów i gwałtownych zmian, przeżywa niejednokrotnie dramatyczne wstrząsy i rozdarcia. W tym świecie wielu ludzi, zwłaszcza młodych, doświadcza zagubienia i zranienia, niektórzy padają ofiarą sekt i religijnych wypaczeń czy też manipulowania prawdą. Inni ulegają różnym formom zniewolenia. Upowszechniają się postawy egoizmu, niesprawiedliwości i braku wrażliwości na potrzeby innych ludzi. Wobec tych i wielu innych wyzwań współczesności staje Kościół. Chce skutecznie nieść ludziom pomoc i dlatego potrzebuje zaangażowania wiernych świeckich, którzy pod kierunkiem swoich pasterzy będą czynnie uczestniczyć w Jego zbawczej misji”.

Podczas pielgrzymki mężczyzn nie mogło zabraknąć rywalizacji sportowej. Wśród konkurencji znalazły się: piłowanie pieńka na czas, przeciąganie liny, przerzucanie opony traktorowej, bieg w workach, konkurs kulturystyczny, przenoszenie snopków na czas, rzut beretem sołtysa, bieg w gaciach dla dwojga oraz narty drużynowe. Odbyły się również zawody wędkarskie o Puchar Wójta Gminy Rokitno, wystawa sprzętu rolniczego i zlot motocyklistów. Całość zakończyła agapa.

ks. Mateusz Czubak
Echo Katolickie 41/2012

opr. ab/ab

Echo Katolickie
Copyright © by Echo Katolickie

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama