W Fatimie rozpoczęły się prace nad przygotowaniem, przypadającego na 2017 r., jubileuszu stulecia objawień Matki Bożej
"Idziemy" nr 47/2010
W Fatimie rozpoczęły się prace nad przygotowaniem, przypadającego na 2017 r., jubileuszu stulecia objawień Matki Bożej. Z tej okazji władze sanktuarium liczą na kolejną wizytę papieża oraz licznych pielgrzymów z Polski.
W sześć miesięcy po wizycie Benedykta XVI w Portugalii nietrudno nie odnieść wrażenia, że wszystko jest tak, jakby Ojciec św. nigdy stąd nie wyjechał. Ślady papieskiej pielgrzymki są nadal widoczne: ze wznoszącego się nad Tagiem pomnika Chrystusa Króla opada baner z wizerunkiem następcy św. Piotra., a na wielu budynkach Lizbony, Fatimy i Porto wciąż powiewają, wyblakłe już, biało-żółte flagi Watykanu. Zupełnie tak, jakby Portugalczycy wzięli sobie do serca wyrażone przez Benedykta XVI życzenie kolejnej wizyty w ich kraju. Tym razem papież miałby uświetnić obchody stulecia objawień Matki Bożej w Fatimie.
Kiedy 13 maja 1917 r. trójce portugalskich pastuszków ukazała się Maryja, prosząc o przekazanie orędzia wzywającego ludzkość do nawrócenia, pokuty i modlitwy, było mało prawdopodobne, by szybko trafiło ono na podatny grunt. Rozwój wydarzeń na świecie, zawartych w przesłaniu, działał jednak na korzyść małych wizjonerów. Wybuch II wojny światowej i rozprzestrzenianie się idei komunizmu przekonały Stolicę Apostolską o wiarygodności świadectwa portugalskich dzieci. Orędzie przekazane im przez Maryję szerzyło się błyskawicznie po całym globie.
Zbieżność dat pierwszego objawienia z dokonanym 13 maja 1981 r. zamachem na życie Jana Pawła II przysporzyło Fatimie dodatkowego rozgłosu. Szczególnie w Polsce, gdzie jako wotum za cudowne ocalenie papieża zaczęło przybywać kapliczek i świątyń pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej. W tej najbardziej okazałej – na zakopiańskich Krzeptówkach, od ubiegłego roku prowadzona jest „Wielka Nowenna Fatimska”, przygotowująca do obchodów stulecia objawień. Pomysł jest dobrze znany władzom portugalskiego sanktuarium, które podkreślają, że polska inicjatywa modlitewna doskonale uzupełnia się z opracowanym już projektem przygotowań do jubileuszu w Fatimie. – Oba nasze sanktuaria są w doskonałym kontakcie. Rektor Virgilio Antunes, podczas zeszłorocznej wizyty w Polsce, odwiedził świątynię w Zakopanem – mówi nam Antonio Valinho, sekretarz rektoratu w Fatimie. Dodaje równocześnie, że w dniu 1 grudnia 2010 r. zainicjowany zostanie w portugalskim sanktuarium program siedmioletnich przygotowań do obchodów stulecia objawień.
Cykl siedmioletnich przygotowań do jubileuszu w Fatimie, dzięki podejmowanym co roku tematom, ma skupiać się przede wszystkim na pogłębieniu życia duchowego, i jak zaznaczają władze sanktuarium, „promieniować” następnie na wszystkie portugalskie parafie oraz przybywających tu pielgrzymów. Nowy etap, obejmujący lata 2011-2017, poprzedził 10-letni cykl rozważań na temat przykazań dekalogu. – Z kolei od przyszłego roku wszyscy pielgrzymi przybywający do Fatimy zostaną zaproszeni do pogłębienia przesłania anioła, który przygotował Łucję, Hiacyntę i Franciszka na spotkanie z Maryją, a następnie orędzia Matki Bożej – mówi w rozmowie z „Tygodnikiem Idziemy” Leopoldina Simoes, rzeczniczka prasowa sanktuarium w Fatimie. – Co roku rozważany będzie jeden z przymiotów Boga: W Trójcy Jedyny, Zbawca, Obietnica, Litościwy, Święty, Pełnia Życia, Przymierze. Wierni zaś zostaną zaproszeni do określonych praktyk duchowych: w 2011 r. do adoracji, rok później do powierzenia się Bogu, a w następnych latach do zaufania, miłości, modlitwy, liturgii oraz nabożeństw maryjnych – wymienia przedstawicielka sanktuarium w Fatimie. Przyszły rok liturgiczny, przebiegający pod hasłem „Adoruję Cię, Trójco Przenajświętsza”, rozpocznie się w Fatimie od sympozjum teologicznego. W ciągu kolejnych miesięcy organizowane będą konferencje nawiązujące do tematu przewodniego roku 2011, którym będzie spotkanie małych pasterzy z aniołem adorującym Świętą Trójcę.
Choć w Fatimie nie wyczuwa się jeszcze atmosfery przygotowań do jubileuszu, trwają już pierwsze prace nad koordynacją działań poszczególnych departamentów sanktuarium. Marco Duarte, odpowiedzialny za sekcję sztuki i dziedzictwa sanktuarium, zdradza, że przez najbliższych siedem lat zorganizowanych zostanie kilkadziesiąt wydarzeń kulturalnych nawiązujących do treści przesłania fatimskiego, jego historii oraz wielkich postaci krzewiących to orędzie. Z pewnością nie zabraknie też polskich akcentów, zważywszy, że pamięć o Janie Pawle II jest tu bardzo żywa. – Tylko w zeszłym roku podczas czterech miesięcy prezentacji archiwalnych zdjęć ukazujących młodość Karola Wojtyły, tę niecodzienną wystawę zobaczyło w Fatimie ponad 120 tys. osób – wspomina Marco Duarte.
Póki co, Fatima przygotowuje się na przyjęcie większej liczby pielgrzymów z Polski, których obecność w tym roku była rekordowa. Tylko od stycznia do września br. przybyło tu prawie 33 tys. naszych rodaków. Jak poinformowała nas Natalina Ferreira, dyrektor wydziału ds. pielgrzymów fatimskiego sanktuarium, grupom z Polski towarzyszyło w tym okresie ponad 1200 księży. – Liczby te zapewne wzrosną w związku ze spodziewanym przybyciem grup pielgrzymów w listopadzie i grudniu. Cieszymy się, że po ostatnich dwóch słabszych latach, kiedy do Fatimy przybywało średnio około 8 tys. Polaków, rok 2010 przyniósł tak wysoką ich frekwencję. Przypuszczam, że im bliżej jubileuszu stulecia objawień Matki Bożej, tym liczba odwiedzających Fatimę pielgrzymów z Polski będzie rosnąć – dodała Natalina Ferreira.
opr. aś/aś