Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

¬ródło: Idziemy

"Idziemy" nr 48/2013


Ks. Henryk Zieliński

Niech zwycięży dobro


Jak widok rodziców okazujących sobie czułość pomaga dzieciom dojrzewać emocjonalnie, tak widok modlącego się kapłana pomaga innym dojrzewać w wierze

Prócz kobiety w tańcu, koni w galopie i statku pod pełnymi żaglami do najpiękniejszych obrazów na świecie zaliczyłbym jeszcze widok modlącego się księdza. Być może w tym właśnie tkwi istota piękna, gdy każdy całym sobą angażuje się w to, do czego został stworzony. A ksiądz, jak mówił w archikatedrze warszawskiej Benedykt XVI podczas spotkania z kapłanami w roku 2006, ma być specjalistą od relacji z Panem Bogiem. Na modlitwie rozkwita jak kobieta w tańcu.

Miałem ostatnio wiele okazji, aby napatrzeć się na modlących się księży, kiedy prowadziłem dla nich doroczne rekolekcje kapłańskie w Zakopanem i w Straszynie pod Gdańskiem. Uczestniczyło w nich razem prawie dwustu pięćdziesięciu księży z niemal wszystkich diecezji w Polsce, kilku z Białorusi oraz kilku zakonników. Całe dnie od wczesnego poranka po późny wieczór wypełnione były wspólną modlitwą i konferencjami pogłębiającymi duchowość kapłańską. Prócz tego, ilekroć w różnych porach wchodziłem do kaplicy, znajdowałem tam zawsze kilku zatopionych w modlitwie kapłanów. Aż szkoda, że w takiej właśnie sytuacji nie mogli ich zobaczyć wierni.

Wierni zwykle widzą księdza, jak przewodniczy liturgii, głosi kazania i katechezy, zbiera na tacę, urzęduje w kancelarii albo administruje parafią. Rzadziej widzą księży na prywatnej modlitwie. Księża często ukrywają się ze swoim najbardziej intymnym obcowaniem z Bogiem, podobnie jak rodzice nieraz nie okazują sobie zbyt wielkiej czułości w obecności swoich dzieci. Jest w tym ukrywaniu się z modlitwą również jakieś echo Chrystusowego wskazania: „Gdy chcesz się modlić, wejdź do swojej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu”. Ale po drugiej stronie jest przecież oczekiwanie autentycznego świadectwa. Jak widok rodziców okazujących sobie czułość pomaga dzieciom dojrzewać emocjonalnie, tak widok modlącego się kapłana pomaga innym dojrzewać w wierze. Bez dopuszczenia ich do tej intymności, wierni będą skazani na wypaczony obraz księdza, kreowany przez największe media.

Modlący się księża nie są poszukiwanym przez media tematem. Ani przez te, które ze względów ideologicznych stały się narzędziem dyktatury relatywizmu, ani przez te, które dla zysku żerują na skandalach. Zresztą media też nie są oczekiwanym gościem na kapłańskich rekolekcjach. Stąd o tym, co najpiękniejsze u kapłanów, o ich głębokich nawróceniach i ciągłym powracaniu do „pierwszej Miłości”, nie mamy okazji się dowiedzieć. Co najwyżej słychać tylko krótkie wzmianki o rekolekcjach, które na Jasnej Górze odprawiają właśnie polscy biskupi, ale treść i przebieg tych rekolekcji pozostaną dla nas ukryte.

To jeszcze nie wszystko, co dobrego dzieje się ostatnio w sprawie polskiego duchowieństwa. Ks. Marcin Węcławski z Poznania, który przed kilku laty mocno przeżył odejście z kapłaństwa swojego brata, nawołuje księży do odprawienia osobistej nowenny przez Uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP i odnowienia w tym dniu przyrzeczenia życia w czystości. W Warszawie patronujemy właśnie zainicjowanej przez świeckich akcji „Wierzę. Wspieram. Wzmacniam”, która w dniach od 8 do 15 grudnia ma polegać na wzmożonej modlitwie za kapłanów i na publicznym okazywaniu solidarności z nimi przez noszenie żółto-białych wstążeczek, przypiętych do odzieży. Sądzę, że dobrą odpowiedzią na tę akcję ze strony księży będzie w tych dniach szczególnie wierne chodzenie w sutannie w miejscach publicznych. Jest przecież wśród nas i w nas tyle dobra, które musi się w końcu objawić. Gdy to się z Bożą pomocą stanie, pierzchną moce ciemności.


opr. aś/aś


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: modlitwa Kościół kapłan dobro wierni

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W