Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


L'Osservatore Romano: Maryja w oczach innych religii i świata

Lucetta Scaraffia

Maryja innychMaryja nie jest tylko nasza — a więc wiernych katolików i prawosławnych, którzy otaczają Ją nabożeństwem — lecz należy również do tradycji niechrześcijańskich, takich jak judaizm i islam, i naturalnie nie mogą nie brać Jej pod uwagę protestanci. W majowym numerze „kobiety kościół świat” chcemy popatrzeć na Maryję także z ich punktu widzenia, zrozumieć jak inni Ją sobie wyobrażają, jak o Niej opowiadają. Jest to nowy punkt widzenia, który pozwala dokonać interesujących odkryć.

W przypadku Żydów jest nie tylko dobrze znana oszczercza legenda o cudzołóstwie rzekomo popełnionym przez Maryję z rzymskim żołnierzem Panterą: rabin Riccardo Di Segni opowiada nam o narracyjnym zwrocie, w którym „dochodzi do paradoksu, bowiem postać Maryi nawet w kontekście polemicznym zachowuje cechę niewinności, a także staje się zrozumiałe i budzące współczucie Jej osobiste cierpienie”. W islamie Maryja odgrywa pierwszoplanową rolę, jest to jedyne imię kobiece pojawiające się w Koranie. Choć nie jest uważana za Matkę Syna Boga, Jej obraz pełny ma wielką wartość symboliczną i duchową. Należy również do historii, łącząc się z kultem, którym szyici otaczają Fatimę, córkę Mahometa, matkę dwóch synów męczenników, co jest u podłoża podziału w świecie islamskim na sunnitów i szyitów. Według protestantki Marion Muller-Colard Matka Boża — dla niej jest Ona kobietą podobną do innych — jest przedmiotem miłości, towarzyszką kobiecego losu podzielanego przez wiele innych, tak bliską, że budzi pragnienie, by zwrócić się do Niej bezpośrednio, być na „ty”.

Lecz Maryja jest również jednym z najbardziej rozpowszechnionych i najbardziej poruszających obrazów w historii sztuki Zachodu, bohaterką podstawowego dla tradycji chrześcijańskiej przejścia, jakim jest Słowo stające się ciałem, jednym z nas. Sposoby, w jakie ta tajemnica była przedstawiana, stanowią dziedzictwo zbiorowej podświadomości i pomagają w rozszyfrowywaniu objawień Matki Bożej młodym i niedoświadczonym świadkom. Jest to nowy sposób naświetlenia tej postaci tak dla nas ważnej, której jeszcze raz poświęcamy maj.

[Kolejne artykuły na ten temat pojawią się na naszych stronach w maju]


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Maryja Matka Boża Protestanci Judaizm islam wyznania kult Maryi
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W