Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Europa i chrześcijaństwo

Ks. Mirosław Tykfer

Tam warto być

Tam warto być - foto
Autor/źródło: Pixabay, nonmisvegliate


źródło: Przewodnik Katolicki

Czekają nas we wrześniu dwa bardzo ważne wydarzenia, które będą miały miejsce w Poznaniu i Gnieźnie. Najpierw w Poznaniu, 16 września, tuż po zakończonym spotkaniu Konferencji Episkopatów Europy, odbędzie się publiczna debata trzech wybitnych biskupów Kościoła w Europie: kard. Angelo Bagnasco z Włoch, kard. Dominika Duki z Czech i bp. Czesława Kozona z Danii. Nieczęsto zdarza się okazja, aby wysłuchać świadectw biskupów pracujących w krajach dużo bardziej zlaicyzowanych niż Polska. I którzy mówią o tym, jak to przeżywają, jak sobie radzą i co budzi ich nadzieję. Ale też nieczęsto można posłuchać i zadać pytanie pasterzom tak wielkiego formatu, którzy wbrew wszelkim apokaliptycznym zapowiedziom potrafią odnajdywać znaki nadziei na przełamanie aktualnego kryzysu.

Osobiście bardzo się cieszę na to spotkanie, bo zbyt często powtarzamy opinie o tzw. zgniłym Zachodzie, zupełnie nie znając wspólnot, które na pustyniach nowoczesnych miast „bez Boga” przywracają Kościołowi jego sól i światło. A mówić można by bez końca, dlaczego naprawdę tak się dzieje, wyliczając chociażby nazwiska współczesnych żyjących w tych krajach „świętych”, którzy silnie oddziałują na ludzi oddalonych od Kościoła. Z powodu nieznajomości tamtego Kościoła z łatwością popadamy w przekonanie o własnej nad nimi moralnej wyższości. Być może zatrzymując się w drodze rozwoju, pewni siebie, że u nich jest źle, ale u nas na pewno jest i będzie lepiej.

Drugim bardzo ważnym wydarzeniem jest Zjazd Gnieźnieński. Wpisuje się on w aktualny kontekst życia: przyśpieszenie, zmęczenie pracą, podziały społeczne, które przenikają do naszych wspólnot i rodzin. To wszystko rodzi zniechęcenie. Także w Kościele. Zjazd Gnieźnieński, którego XI edycja odbędzie się w dniach od 21 do 23 września, jest okazją, aby twórczo na tę sytuację odpowiedzieć. To spotkanie, w którym uczestniczą naukowcy, artyści i działacze społeczni z różnych stron świata. Oni chcą pytać z nadzieją o przyszłość Polski, Europy i Kościoła (zapisy: www.zjazd.org ).

Ks. Mirosław Tykfer, redaktor naczelny tygodnika „Przewodnik Katolicki”

 


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Europa wspólnota Episkopat Zachód Zjazd Gnieźnieński tożsamość europejska Angelo Bagnasco Dominik Duka Konferencja Episkopatów Europy kard. Dominik Duka
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W