Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Raport o wykorzystaniu seksualnym

ks. Mirosław Tykfer

Problem nasz jest nasz

Problem nasz jest nasz - foto
Autor/źródło: pixabay, RyanMcGuire


źródło: Przewodnik Katolicki

Po watykańskim szczycie na temat wykorzystania nieletnich przez duchownych kolejnym ważnym wydarzeniem była publikacja polskiego raportu na ten temat. W pewnym sensie to sukces.

Tego raportu domagali się chyba wszyscy, od lewej do prawej. Bo jak rozmawiać o problemie, jeżeli nie wiadomo, z czym mamy rzeczywiście do czynienia? W rozmowie dla „Przewodnika” o. Adam Żak, koordynator Episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży, podkreśla jednak, że raport nie zamyka sprawy. Nie jest on jeszcze kompletny. Wciąż nie mamy pełnych danych na temat wykorzystania nieletnich w przeszłości. Sukces więc rzeczywiście jest, ale tylko częściowy. Nie możemy zapomnieć, że mimo wszystko długo trzeba było czekać na jego publikację. I nie chcę tutaj sugerować, że ktoś świadomie się ociągał, ale że są to sprawy na tyle ważne, że nie powinny trwać tak długo. A piszę to ze świadomością, że są osoby w tym temacie bardzo wrażliwe i niepodzielające naszego entuzjazmu.

Jest jednak druga sprawa. Bo jedno to opublikować raport, nawet jeśli jest on niedoskonały. To duży krok do przodu. Ale zupełnie inna rzecz, to umieć o tym raporcie w sposób odpowiedni opowiedzieć. Zaczynając od słowa „przepraszamy”. Zastanawiam się, czy nam, Kościołowi, rzeczywiście to się udało. I celowo piszę tutaj w pierwszej osobie liczby mnogiej, bo nie chcę umywać rąk. I pytam także siebie: czy naprawdę umiemy o grzechach w Kościele mówić językiem empatii wobec osób pokrzywdzonych? Czy naprawdę musimy za każdym razem dołączać komentarze o tym, że inni też mają taki problem?

Nie wiem, dlaczego z takim trudem wyciągamy wnioski z historii Kościołów innych państw, w których problem wykorzystania nieletnich był wcześniej przerabiany. Na ich przykładzie widać jak na dłoni, że problem nasz jest nasz. Nawet jeśli ktoś wykorzystuje go do walki z Kościołem. I nic nie pomoże pokazywanie palcem na innych. Tak, tam też są winni, ale to nie umniejsza winy naszej. A w kontekście moralnych standardów, jakie Kościół chce reprezentować, może nawet nam to porównanie zaszkodzić.

Ks. Mirosław Tykfer, redaktor naczelny Przewodnika Katolickiego


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: odpowiedzialność molestowanie grzechy Kościoła pedofilia ochrona małoletnich raport o wykorzystaniu seksualnym wykorzystanie nieletnich
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W