Niebo otwarte. Objawienia maryjne. Cztery objawienia maryjne

Objawienia maryjne, zwłaszcza te z ostatnich dwustu lat, stanowią obszerną dziedzinę badań

Niebo otwarte. Objawienia maryjne. Cztery objawienia maryjne

Patrick Sandrin

Niebo otwarte. Objawienia maryjne


Tłumacz: Agnieszka Kuryś
ISBN: 978-83-7502-480-7
Format: 125 x 195 mm
Rok wydania: 2014
Ilość stron: 368
Rodzaj okładki: miękka
Cena: 29,90


Pokazując powiązania między czterema objawieniami maryjnymi, Patrick Sandrin wydobywa spójność i ciągłość, które burzą nasze stereotypy i zmieniają obszar tradycyjnej refleksji.

Przypominając nam po mistrzowsku cztery objawienia – z ulicy du Bac, La Salette, Lourdes i z Fatimy, a także ich historyczny kontekst – nieoczekiwanie z nich wydobywa pedagogię, dzięki której możemy głębiej zrozumieć ich przesłanie. W ten sposób odkrywamy, że orędzia z tych czterech objawień następują po sobie tak jak w wątku biblijnym.

Autora interesuje również osobliwość objawień. O ich prorockim wymiarze świadczy niestety wiek XX. Patrick Sandrin wprowadza nas w rozważania nad ich ponadczasowością i jednocześnie aktualnością. Jakie są dzisiejsze Jerycha i Babilony, jak dzisiaj wygląda nasza niewola? Jak Maryja ostrzega nas przed nimi z matczyną miłością?

Tą bogato udokumentowaną książką Patrick Sandrin niezaprzeczalnie otwiera nowy rozdział w studiach mariologicznych.

fragment

Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.
Mt 5, 8

2
Cztery objawienia maryjne

Objawienia maryjne, zwłaszcza te z ostatnich dwustu lat, stanowią obszerną dziedzinę badań. Okazuje się bowiem, że Matka Najświętsza bardzo hojnie szafuje znakami, symbolami czy odniesieniami religijnymi. Oto Bóg mocniej niż kiedykolwiek przygotowuje ludzi na „godzinę Maryi”, Ona zaś namawia nas do pogłębiania wiary, wzywając każdy kraj, niezależnie od tego, czy się w nim objawiła, by wiernie wypełniał swoje powołanie, zwłaszcza w sferze kultury i duchowości. Patrząc na tak liczne potwierdzone objawienia, można się zastanawiać, jaki jest między nimi związek. Czy istnieje jakaś łącząca je więź? Czy rzeczywiście doszukiwać się tu jakiegoś ukrytego zamysłu? Te dwa pytania pociągają za sobą trzecie: dlaczego Maryja wybiera na swoje objawienia takie a nie inne miejsce? To właśnie skłoniło mnie do bliższego zainteresowania się kontekstem, w jaki są wpisane Jej nawiedzenia. Tym bowiem sposobem chciałem wydobyć główny wątek oraz uchwycić bogactwo i głębię ujawnionych orędzi.

Niebo otwarte. Objawienia maryjne. Cztery objawienia maryjne

Rzecz jasna przedstawienie wszystkich objawień maryjnych, wydobycie całego ich bogactwa, specyfiki oraz podkreślenie istniejących między nimi podobieństw wymagałoby zapisania wielu tomów. Dlatego skupiłem uwagę na czterech objawieniach, wybranych ze względu na szczególny charakter orędzi oraz ich wpływ na historię Kościoła. Miałem też na uwadze uwarunkowania historyczne, w jakie owe objawienia zostały wpisane. Zatrzymamy się więc przy objawieniach, jakie miały miejsce przy rue du Bac w Paryżu (1830), w alpejskim La Salette (1846), w Lourdes u stóp Pirenejów (1858) i w Fatimie (1917). Warto zauważyć, że dwa ostatnie objawienia mają szczególny status, gdyż są wpisane do kalendarza liturgicznego Kościoła.

Spróbuję także wykazać, że La Salette, Lourdes i Fatima były obecne, niejako w zalążku, już w objawieniach z rue du Bac. Stanowią bowiem pewną całość, rozwijają wspólny wątek, jak gdyby odpowiadały sobie nawzajem poprzez czas i przestrzeń. Jest to pewna propozycja analizy, oparta na pogłębionym studium tych czterech wydarzeń, które mają tę zaletę, że zostały wyjątkowo dobrze udokumentowane.

Zanim przystąpimy do ich szczegółowego przestudiowania, nasuwa się kilka refleksji na temat świadków tych objawień (czy też „widzących”, zgodnie z uświęconą terminologią), na temat miejsc, w których nastąpiły, i niektórych wspólnych cech. Nie trzeba przekonywać, że uwaga poświęcona rue du Bac, La Salette, Lourdes i Fatimie bynajmniej nie oznacza braku zainteresowania innymi objawieniami Maryi. Niewątpliwie istnieją inne objawienia powiązane ze sobą i stanowiące spójną całość. Dość powiedzieć, że objawienia na Wyspie Bouchard, w Beauraing i w Pellevoisin wyraźnie stanowią kontynuację objawień w Lourdes. Nie wydaje się jednak, by przedstawiały one układ o takiej strukturze jak ciąg objawień, które w tej pracy poddamy analizie.

Patrick Sandrin (ur. 1969) pracuje jako prawnik. Angażował się w różne inicjatywy parafialne, jak Kurs Alfa, rada duszpasterska, grupa refleksji biblijnej i przygotowanie Światowych Dni Młodzieży. Od wielu lat interesuje się zjawiskiem objawień maryjnych i wygłaszał konferencje na ich temat. Jest to pierwsza jego książka poświęcona temu zagadnieniu.

opr. aś/aś

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama