Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


ks. Marek Dziewiecki, Zwykłym językiem o niezwykłym chrześcijaństwie (nota wydawnicza)

Salwator, Kraków 2007Nakładem wydawnictwa Salwator (Kraków 2007) ukazała się nowa książka księdza Marka Dziewieckiego, która nosi tytuł: „Zwykłym językiem o niezwykłym chrześcijaństwie”. Jest to publikacja, która ukazuje istotę chrześcijaństwa w sposób syntetyczny i zrozumiały dla współczesnych ludzi. W pierwszej części Autor demaskuje typowe wypaczenia w spojrzeniu na chrześcijaństwo, na przykład przekonanie, że chrześcijaństwo ogranicza wolność lub że kryterium zbawienia jest cierpienie a nie miłość. Część druga to opis miłości Boga do człowieka, a część trzecia to prezentacja kryteriów dojrzałego chrześcijaństwa, czyli zasady uczenia się tej miłości, którą zobaczyliśmy w Chrystusie.

Ks. M. Dziewiecki definiuje chrześcijaństwo jako historię miłości, czyli opowieść o odwiecznej miłości Boga do człowieka i o sposobach odpowiadania człowieka na tę miłość. Jest to opowieść o miłości, która nigdy nie stanie się przeszłością. Chrześcijaństwo głosi światu miłość, która jest Żywą Osobą! Bez tej podstawowej prawdy wszystko inne staje się w chrześcijaństwie niezrozumiałe. Prezentowana książka nie została napisana językiem teologicznym, lecz językiem wzorowanym na Ewangelii, czyli zwyczajnym i serdecznym. Takim właśnie językiem posługiwał się Jezus, który do końca opowiedział tę historię miłości Boga do człowieka, którą Stwórca zapoczątkował w raju. Autor wychodzi z założenia, że jeśli jakaś książka o chrześcijaństwie nie odwołuje się do prostego i serdecznego języka Ewangelii i jeśli nie fascynuje Czytelnika radosną miłością, to taka książka nie ukazuje chrześcijaństwa prawdziwego.

Ks. M. Dziewiecki przypomina również o tym, że aby zrozumieć chrześcijaństwo, trzeba odróżnić chrześcijaństwo od chrześcijan. Chrześcijanie nie zawsze wyróżniają się mądrością i miłością, ale chrześcijaństwo zawsze zachwyca ludzi dobrej woli, gdyż prowadzi na spotkanie z tą Jedyną i Prawdziwą Miłością, bez której życie człowieka ani nie jest zrozumiałe, ani nie ma sensu. Chrześcijaństwo przyprowadza nas na spotkanie z Bogiem, który pragnie, byśmy byli czyści jak gołębie i jednocześnie sprytni jak węże. Oczywiście sprytni wyłącznie po to, by czynić dobro, czyli kochać. Na tym właśnie polega świętość, gdyż święty to ktoś, kto potrafi dojrzale kochać zawsze i za każdą cenę. A kochać dojrzale to odnosić się z miłością do wszystkich ludzi, łączyć się osobiście tylko z tymi, którzy też dojrzale kochają oraz stanowczo bronić się przed tymi, którzy krzywdzą. Niniejsza publikacja jest adresowana do tych Czytelników, których nie interesują martwe pojęcia, ale spotkanie żywego człowieka z żywym Bogiem, który kocha i uczy kochać.

 opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: duchowość świętość chrześcijaństwo miłość chrześcijanin Ewangelia spotkanie z Bogiem
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W