Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Stanisław Tamm

Czas rozliczeń i koalicjiNastał czas powyborczych rozliczeń. Ugrupowania radykalne odniosły znaczący sukces, pozwalający im współrządzić w wielu samorządach. Koalicja PO-PiS, która nie we wszystkich województwach wystawiła wspólne listy, nie powtórzyła nawet wyniku obu partii z wyborów parlamentarnych. Również ogromny sukces Lecha Kaczyńskiego w Warszawie, który może czynić go liderem prawicy i kandydatem na prezydenta państwa, nie sprzyja wzmocnieniu tej koalicji, lecz prowadzi do zbliżenia Prawa i Sprawiedliwości do Ligi Polskich Rodzin. Natomiast SLD szuka wśród swoich lokalnych polityków winnych słabych wyników, a szczególnie dotkliwej porażki w bezpośrednich wyborach prezydentów, burmistrzów i wójtów.

Równolegle z rozliczeniami toczą się negocjacje służące wyłonieniu koalicji w poszczególnych samorządach. W większości sejmików wojewódzkich prawdopodobnie będzie rządzić koalicja SLD-PSL-Samoobrona, w nielicznych PiS-PO-LPR. Jeszcze większe zróżnicowanie koalicji będzie miało miejsce w powiatach i gminach, gdzie znaczną rolę odgrywają lokalne komitety wyborcze, nie związane z żadną partią. Szczególnie trudna sytuacja może wystąpić w gminach, w których wybrany w wyborach bezpośrednich wójt, burmistrz lub prezydent spotka się z wrogą większością w radzie, która może mu uniemożliwić działanie. Będzie to prowadzić do paraliżu samorządu, który w konsekwencji spowoduje rozwiązanie rady i wprowadzenie komisarza. To zagrożenie zawdzięczamy parlamentowi, który nie dokonał precyzyjnego podziału zadań i kompetencji w samorządach gminnych.

Pozostaje mieć nadzieję, że po rozliczeniach i trudach negocjacji koalicyjnych nowo wybrani radni będą mieć jeszcze siłę na tworzenie dobra wspólnego.

Autor był wojewodą wielkopolskim w latach 2000-2001


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: prawica samorząd wybory samorządowe SLD koalicja Lech Kaczyński Rada Prawo i Sprawiedliwość Samoobrona LPR PO-PIS
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W