Eksperymenty

Cotygodniowy komentarz z "Przewodnika Katolickiego" (4/2003)

Premier nie złożył zawiadomienia o przestępstwie w tzw. „sprawie Rywina”, gdyż uznał, że żądającym gigantycznej łapówki powinien zająć się lekarz, a nie prokurator. Zmienił zdanie, gdy sprawą zajęły się media.

Przykładem eksperymentów na ludziach może być działalność ministra zdrowia. Centralizacja finansowania służby zdrowia, wstrzymanie reformy ratownictwa medycznego, propagandowy „lek za złotówkę”, a do tego zakupy kosztownych samochodów i wypłaty wysokich nagród dla urzędników to tylko niektóre z nich. Dopiero przekroczenie uprawnień i obiecywanie związkowcom okupującym Śląską Kasę Chorych umorzenia pożyczki udzielonej z budżetu państwa doprowadziły do jego odwołania.

Eksperymentem na niespotykaną skalę jest również przyjęta przez parlament ustawa o biopaliwach, która wprowadza obowiązek stosowania co najmniej 4,5 proc. biododatków (alkoholu lub oleju rzepakowego). Samo wprowadzenie biopaliw jest korzystne, ponieważ ogranicza import paliw, tworzy nowe miejsca pracy i pozwala na wzrost dochodów rolników. Ale biopaliwa mogą również powodować uszkodzenia silników i są droższe od obecnie stosowanych. Dlatego wzorem innych państw należy je wprowadzać stopniowo i dać konsumentom wolność wyboru, aby mogli kupić paliwo z biokomponentami lub bez nich. Równocześnie konieczne jest stworzenie skutecznego systemu kontroli jakości paliw chroniącego kierowców przed nieuczciwymi stacjami paliw.

Na niedopracowane eksperymenty rządzących nie możemy patrzeć obojętnie, bo prędzej czy później wszyscy będziemy musieli za nie zapłacić.

Autor był Wojewodą Wielkopolskim w latach 2000-2001

opr. mg/mg



« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama