Opoka - Portal katolicki
opoka.news
PekaoLisa Ustok, Joanna Hughes

Pierwsze kroki do... wyjścia z uzależnienia od hazardu


ISBN: 978-83-7660-492-3
Wydawnictwo Jedność
Ilość stron: 96
Format: 122x180
Oprawa: miękka
Format:
www.jednosc.com.plfragment książki:
Dlaczego właśnie ta książka?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy w twoim życiu lub w życiu bliskiej ci osoby mógłby się pojawić problem z hazardem?

Czy uważasz, że:

- nie masz kontroli nad sobą;

- niszczysz innych przez swój hazard;

- tracisz na hazard więcej pieniędzy lub czasu niż zamierzałeś;

- gonisz za pieniędzmi, które utraciłeś, wierząc, że wreszcie wygrasz, jeśli tylko jeszcze na chwilę oddasz się hazardowi.

Jeśli tak, to ta książka powinna pomóc ci zrozumieć:

- co musisz zmienić w swoim zachowaniu;

- dlaczego powinieneś wyznaczać sobie i realizować realistyczne cele;

- jak możesz pomagać nałogowym hazardzistom.

Ta książka niesie pomoc i odpowiedzi na podstawowe pytania. Oferuje to, czego potrzebujesz, by postawić pierwsze kroki na drodze do wyjścia z uzależnienia od hazardu.

Wstęp

Witaj. Jesteś na początku nowej drogi i rozpoczynając lekturę, zapraszasz do swojego życia nadzieję. Ta książka opowiada historię hazardu: jak i gdzie go uprawiamy oraz w jaki sposób możemy temu zaradzić. Jeśli pragniesz porzucić hazard, musisz przeprowadzić swoistą inwentaryzację, wsłuchać się w siebie i zbudować przyszłość, w której nie będziesz już niewolnikiem uzależnienia. Przedstawiamy ci nasze przemyślenia, które pomogły innym pokonać problem uzależnienia od hazardu. To droga wolności i nadziei. Jesteśmy przekonane, że wyjście z zaklętego koła hazardu pozwoli ci podążyć nowymi ścieżkami – ścieżkami rosnącej radości i satysfakcji – i zostawić za sobą stare, nieprzydatne wzorce myśli i zachowań.

Dla kogo jest ta książka?

Ta książka jest dla wszystkich, którzy sądzą lub mają choćby cień podejrzeń, że uprawiają hazard częściej, niż by chcieli. Uczucie to może być pragnieniem całkowitego skończenia z hazardem lub po prostu ograniczenia go. To pozycja również dla osób martwiących się o swoich bliskich i ich stosunek do hazardu.

Dlaczego warto nas posłuchać?

Od bardzo dawna zajmujemy się pracą z ludźmi poddanymi uzależnieniom. W trakcie pracy uświadomiłyśmy sobie, że w niewielkim stopniu udziela się pomocy i wsparcia osobom uzależnionym od hazardu.

Naszą pasją jest obserwowanie, jak w ludziach dokonuje się przemiana. Jesteśmy przekonane, że są oni w stanie się zmienić i rzeczywiście się zmieniają: ludziom udaje się uciec od uzależnienia. Ta ucieczka wymaga jednak ciężkiej pracy i motywacji. Jeśli desperacko pragniesz zmiany w swoim życiu, ta książka ci pomoże.

Jak korzystać z książki?

Zalecamy lekturę całego tekstu od początku do końca, a jednocześnie korzystanie z kolejnych ćwiczeń. Po zakończeniu lektury książka może być stosowana jako podręcznik lub jako ćwiczeniówka.

Zaczynasz podróż: jak się teraz czujesz?

Możliwe że odczuwasz lęk przed postawieniem pierwszego kroku na ścieżce prowadzącej ku zmianom. Lęk jest czymś normalnym, kiedy zaczynasz kolejny etap podróży. Warto zatem zapisać sobie, co tak naprawdę odczuwasz w tej chwili. Istotne jest, aby we właściwy sposób przyznać się do swoich odczuć oraz pozwolić sobie czuć się w ten sposób, i jednocześnie powiedzieć sobie, że będziesz mieć odwagę, aby kroczyć naprzód w życiu i dostrzec nowe możliwości.

Kiedy zaakceptujesz lęk, tęsknotę lub pragnienie, czy to przez wyrażenie go słowami, czy też przez zapisanie, dając mu otwarcie wyraz, będziesz w stanie odebrać mu jego moc i pozbawić go władzy nad sobą.

Odetchnij głęboko: przystąp do działania pomimo wszystkiego, co jest przeciwko tobie. Hazard okradł cię z wielu rzeczy. Teraz przyszedł czas, by się za to odegrać, stawić mu czoła i zażądać zwrotu własnego życia i wszystkiego, co ma ono do zaoferowania.

Obalanie mitu

Wszyscy mamy w sobie mieszankę cech naturalnych oraz nabytych i każdy z nas jest zdolny do przemiany, pod warunkiem uzyskania odpowiedniej motywacji i pomocy.

1. Problemy z hazardem w centrum uwagi

Hazard jest popularną rozrywką oraz ekscytującą, wywołującą dreszczyk emocji formą podejmowania ryzyka. I właśnie z tych powodów może też uzależniać. Istnieje wiele miejsc, w których da się legalnie uprawiać hazard, począwszy od gry w pokera w domu kolegi, aż po kasyna w Las Vegas. W pubach stoją „jednoręcy bandyci”, można robić zakłady przez Internet, grać w bingo, kupować kupony na loterię i karty-zdrapki. Niemal wszystkie formy hazardu dostępne są na odległość – przez Internet lub przez cyfrową telewizję czy telefon.

Z raportów prasowych oraz informacji w Internecie wynika, że uzależnienie od hazardu jest najszybciej rosnącym problemem wśród uzależnień w Wielkiej Brytanii (sprawdź na przykład stronę www.actiononaddiction.org.uk). Podobnie jak w przypadku wielu innych uzależnień można sobie z nim skutecznie radzić poprzez leczenie oraz rehabilitację. Właśnie wtedy znajduje zastosowanie nasza książka.

Kiedy hazard staje się problemem

Często wprowadza się rozróżnienie pomiędzy „hazardzistami towarzyskimi” i „patologicznymi”.

Wielu ludzi uprawia hazard w charakterze rozrywki i nie ma to niekorzystnego wpływu na ich życie. Takich ludzi nazwalibyśmy hazardzistami towarzyskimi. Postrzegają oni hazard jako formę rozrywki i traktują koszty z nią związane jako zapłatę za możliwość dobrej zabawy. Hazardziści towarzyscy mają całkowitą kontrolę nad tym, ile czasu i pieniędzy wydają na uprawianie hazardu, a jeśli chcą zrezygnować, są w stanie to zrobić.

W przypadku hazardzistów patologicznych mamy do czynienia z pewnym brakiem kontroli. Hazardziści patologiczni uprawiają hazard nawet wtedy, gdy doświadczają negatywnych konsekwencji swoich nawyków związanych z hazardem.

Jeśli podejrzewasz, że hazard stał się dla ciebie problemem, pamiętaj o tym, że jest wiele osób, które znajdują się w podobnej sytuacji. Jednym z powodów, dla których hazard tak łatwo uzależnia, jest dreszczyk emocji lub podniecenie, jakiego dostarcza. Poza tym mamy jeszcze aspekt ucieczki od kłopotów i presji codziennego życia, jaki może zaoferować nam hazard. Kolejną pokusą jest możliwość wygrania pieniędzy – patologiczny hazardzista nieustannie próbuje rozpracować system.

Na liście znajdującej się na następnej stronie zaznacz te zdania, które odnoszą się do twojej sytuacji.


Hazardzista patologiczny

Wydaję więcej niż mogę sobie pozwolić.
Utrzymuję swoje upodobanie do hazardu w tajemnicy.
Traktuję hazard jako sposób na radzenie sobie ze stresem i innymi problemami.
Wydaję na hazard spore sumy pieniędzy.
Odczuwam przymus, aby uprawiać hazard regularnie.
Moje relacje z bliskimi i/lub praca zawodowa ucierpiały z powodu hazardu.Hazardzista towarzyski

Trzymam się ram moich finansowych ograniczeń.
Traktuję hazard jako formę rozrywki.
W każdej chwili mogę skończyć z hazardem.
Mam określony limit pieniędzy do wydania i kończę, kiedy go osiągnę.
Kiedy czuję się przygnębiony lub zestresowany wcale nie mam ochoty na uprawianie hazardu.
Moje relacje z bliskimi nie ucierpiały z powodu hazardu.


Liczba zaznaczonych przez ciebie zdań po którejkolwiek ze stron zestawienia wskazuje, czy jesteś hazardzistą patologicznym czy raczej towarzyskim.

Hazard patologiczny może mieć wpływ na całe życie człowieka i często nie chodzi w nim wyłącznie o emocje i rozrywkę. Może wprawdzie zacząć się od tego, ale hazard staje się z czasem niszczącym nawykiem, który prowadzi do poczucia bezradności i braku kontroli. Niniejsza książka przeznaczona jest dla tych, którzy mają poczucie, że z powodu hazardu cierpią ich relacje z bliskimi lub życie zawodowe, że ma on zły wpływ na ich zdrowie psychiczne lub fizyczne, lub po prostu wpędza ich w długi.

Nie wszyscy patologiczni hazardziści są tacy sami. Osoby z problemami hazardowymi nie dają się zaszufladkować i wywodzą się z najróżniejszych środowisk. U jednych problem hazardu narasta stopniowo z upływem czasu, inni zaś zostają niemal w mgnieniu oka wciągnięci w spiralę hazardu. Niezależnie od tego, do której grupy się zaliczasz, nie jesteś osamotniony.

Michał jest odnoszącym sukcesy biznesmenem. Ma liczną rodzinę. Zawsze bardzo lubił grać w pokera w lokalnym pubie. Jednak w wyniku stresu w pracy uzależnił się od hazardu. Poświęca mu coraz więcej czasu i pieniędzy, traktując uprawianie hazardu jako formę ucieczki od rzeczywistości. Niedawno uświadomił sobie, że jest patologicznym hazardzistą, ponieważ nie potrafi przestać. Cierpią na tym jego relacje z bliskimi.

Michał, 40 lat

Alicja mieszka w mieście słynącym z wyścigów i chętnie spędza czas z przyjaciółmi, obstawiając wyścigi. Poza tym nigdy nie uprawia hazardu i traktuje go po prostu jako okazję towarzyską. Alicja jest hazardzistą towarzyskim i w chwili obecnej nie stanowi to dla niej problemu.

Alicja, 35 lat

Jakie są przyczyny uprawiania hazardu?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy jesteś hazardzistą patologicznym, możesz postawić sobie pytanie, dlaczego właściwie uprawiasz hazard. Czy chodzi o odzyskanie pieniędzy, które wcześniej przegrałeś? Czy masz nadzieję na dużą wygraną? Czy uprawiasz hazard, by uciec przed życiowymi problemami? A może lubisz emocje i ryzyko? Może próbujesz poprawić swoją samoocenę? Czy hazard pomaga ci radzić sobie z lękiem i depresją?

Konsekwencje patologicznego uprawiania hazardu

Patologiczne uprawianie hazardu może mieć poważne konsekwencje, a u niektórych ludzi wywołać prawdziwą obsesję. Może to doprowadzić do takich problemów, jak:

- izolacja;

- zniszczenie ważnych relacji;

- marnowanie czasu i pieniędzy na tylko tę jedną formę aktywności;

- pożyczanie pieniędzy od przyjaciół i rodziny;

- kradzieże i długi;

- kłamstwa w celu ukrycia braku pieniędzy i zapotrzebowania na większe sumy;

- trudności w pracy lub nauce;

- trudności psychologiczne, emocjonalne i fizyczne;

- utrata pracy;

- niska samoocena;

- sięganie po inne środki w celu zniwelowania długów, takie jak nadużywanie alkoholu, palenie lub inne uzależnienia.

Hazardziści patologiczni mogą wpaść w spiralę zachowań destrukcyjnych. Statystyki stworzone na podstawie wypowiedzi respondentów GamCare 1 wskazują na wysoki poziom lęku i stresu wśród hazardzistów (40 procent wszystkich dzwoniących). U niektórych hazard może doprowadzić do kryzysu w związku oraz pogorszenia zdrowia psychicznego.

Najbardziej oczywistą negatywną konsekwencją uprawiania hazardu jest popadnięcie w długi. 15 procent klientów otrzymujących wsparcie ze strony GamCare wprost tonęło w długach, zaś 42 procent borykało się z nieco mniejszym poziomem zadłużenia. Przemysł związany z hazardem w Wielkiej Brytanii jest ogromny. Zgodnie ze statystykami rządowymi hazard generuje obroty w wysokości 84 miliardów funtów, przynosząc firmom ogromne zyski. Połowa dzwoniących do GamCare przyznała się do długów w wysokości od 6000 do 50000 funtów. Kiedy zaczęli walczyć ze swoim uzależnieniem od hazardu, ich sytuacja finansowa uległa znacznej poprawie. Zgodnie z raportem opublikowanym przez GamCare z roku 2005 83 procent klientów deklarujących zadłużenie rozwiązało swoje problemy finansowe i nie było już nikogo poważnie zadłużonego.

Bardzo możliwe, że porzucenie hazardu wydaje ci się w tej chwili nieosiągalne, ale skorzystaj z okazji i zastanów się nad podobieństwem tej próby do wspinaczki na szczyt góry. Spoglądanie w górę na sam szczyt, kiedy przeszedłeś dopiero niewielki odcinek drogi może sprawić, że będziesz czuł się przytłoczony. Jeśli jednak zatrzymasz się na chwilę, aby spojrzeć za siebie, na miejsce skąd zacząłeś swoją wspinaczkę, zauważysz, że pokonałeś już podobną odległość do miejsca, w którym teraz stoisz. W rzeczywistości oznacza to, że skorzystałeś z umiejętności nabytych w trakcie poprzednich zmian, czy to dzięki uprawianiu hazardu, czy też na innych polach, które okazały się efektywne – na przykład kiedy dokonywałeś niewielkich pozytywnych decyzji, aby zdrowiej się odżywiać lub kłaść się do łóżka wcześniej, kiedy czujesz się zmęczony.

Ćwiczenie

W jaki sposób wyglądałoby twoje życie, gdybyś nie uprawiał hazardu? Pod jakim względem byłoby inne? Na przykład:

- Miałbym więcej pieniędzy na sobotnie wspólne wyjścia z dziećmi.

- Mój ojciec nie pytałby mnie bez przerwy podejrzliwym tonem, na co wydaję pieniądze, zupełnie jakby wiedział, że kłamię.

- Czułbym się szczęśliwszy i bardziej pewny siebie.

- Miałbym pewność, że najbliżsi mi ufają.

- Nie marnowałbym całych wieczorów, siedząc przed komputerem, miałbym czas na telefon do przyjaciół i spotkania towarzyskie.

- Nie musiałbym okłamywać matki, gdy chodzi o pieniądze, które wydałem, i tego, w jaki sposób spędzam czas poza domem.

- Wiedziałbym, że mam kontrolę nad sobą zamiast być kontrolowanym przez zwykłe impulsy.

- Nie czułbym się tak bardzo przygnębiony, jak czasem mi się to zdarza po kolejnym hazardowym szaleństwie.

- Byłbym dumny z siebie i chodziłbym z podniesionym czołem.

Jeśli jesteś w stanie wyobrazić sobie, jak bardzo twoje życie uległoby poprawie, gdyby udało ci się doprowadzić do tych zmian, prawdopodobieństwo ich pojawienia się jest większe. Zastanów się, jak zareagują bliskie ci osoby, kiedy zdołasz doprowadzić do tych zmian. Pomyśl, w jaki sposób będziesz spędzał czas i na co spożytkujesz życiową energię. Kiedy zastanawiasz się nad tymi sprawami, staraj się myśleć konkretnie – na przykład: „Co będę robił w tym samym czasie, który wcześniej przeznaczałem na uprawianie hazardu?”

Obalanie mitu

Hazardzista patologiczny może uprawiać hazard często lub rzadko. Jeśli hazard przyczynia się do powstania problemów natury finansowej, psychologicznej, umysłowej lub prawnej u osoby uprawiającej hazard lub u jej bliskich, wtedy jest on zjawiskiem patologicznym.
Przypisy:

1 www.gamcare.org.uk – wsparcie internetowe, telefoniczne i doradcze dla wszystkich osób borykających się z problemem hazardu.opr. aś/aś


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: pomoc problem uzależnienie nałóg hazard

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W