Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

8. rok konfliktu w Syrii

L'Osservatore Romano

W Syrii umiera 37 cywilów w ciągu dnia

W Syrii umiera 37 cywilów w ciągu dnia - foto
Autor/źródło: youtube.com

Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych ponownie nawołuje do wprowadzenia w życie zawieszenia ognia ·

Co najmniej 37 cywilów dziennie umiera w Syrii w strefach, gdzie toczą się najostrzejsze walki, natomiast w ciągu siedmiu lat od początku wojny naliczono ponad 500 tys. ofiar. Ponadto dwa miliony osób nadal pilnie potrzebuje pomocy humanitarnej, a połowa z nich to dzieci — jedno na czworo okazuje się niedożywione. Dramatyczne dane, obrazujące „rozpaczliwe sytuacje” w Syrii, skłoniły wczoraj sekretarza generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, Antonia Guterresa, do ponownego wezwania do wprowadzenia w życie zawieszenia ognia, przewidzianego przez rezolucję, przyjętą 2 lutego przez Radę Bezpieczeństwa. Rezolucja domaga się 30-dniowego rozejmu. Apel Guterresa jest jasny: „Wysiłki ukierunkowane na zwalczanie ugrupowań terrorystycznych w Syrii nie są ważniejsze od zobowiązań do położenia kresu walkom”. Guterres powiedział, że jest głęboko rozczarowany przez strony, które „przez działania bądź brak działań, kierując się rozsądkiem lub obojętnością” pozwoliły na kontynuowanie walk w obszarze Wschodniej Guty, na przedmieściu Damaszku.

Ogólnie konflikt, który ciągnie się od 2011 r., osłabł, lecz pomimo tego — podkreślił Guterres — we Wschodniej Gucie „naloty powietrzne, bombardowanie i ofensywy naziemne wzmogły się po przyjęciu rezolucji”. A „akty przemocy dokonywane są nadal także gdzie indziej, w Afrin, w północno-zachodniej strefie Idlibu, w Damaszku i na jego przedmieściach”. Według tego, co wiadomo ONZ — dodał Guterres — ani jedna osoba chora czy ranna nie została przemieszczona po przyjęciu rezolucji z 24 lutego. „Tylko jeden konwój humanitarny zdołał przedostać się do Wschodniej Guty, zmuszony wykonywać dwie dostawy w różnych dniach minionego tygodnia”.

Guterres wezwał zatem wspólnotę międzynarodową, aby dostrzegła sytuację taką, jaka jest: „W Syrii sytuacja humanitarna i kondycja praw człowieka z każdym dniem stają się coraz bardziej rozpaczliwe”. 

 


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: wojna ONZ Bliski Wschód pomoc humanitarna Syria Damaszek rozejm zawieszenie broni ofiary cywilne Wschodnia Ghouta Wschodnia Guta konwój humanitarny
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W