Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


L'Osservatore Romano: Problemy współczesnego świata - pokój [11 sierpnia 2015]

Przezwycięż obojętność i osiągnij pokój

Temat Światowego Dnia Pokoju 2016 r.«Przezwycięż obojętność i osiągnij pokój». Tak brzmi tytuł orędzia na czterdziesty dziewiąty światowy dzień pokoju, trzeci podczas pontyfikatu Franciszka.

Obojętność w stosunku do plag naszych czasów jest jedną z głównych przyczyn braku pokoju na świecie. Obojętność jest dziś często związana z różnymi formami indywidualizmu, które prowadzą do izolacji, niewiedzy, egoizmu i braku zaangażowania. Większa ilość informacji nie oznacza sama z siebie wzrostu wrażliwości na problemy, jeśli nie towarzyszy temu otwarcie sumień w stronę solidarności; w tym celu konieczny jest wkład, który mogą wnieść - oprócz rodzin — nauczyciele, wszyscy formatorzy, osoby pracujące w świecie kultury i mediów, intelektualiści i artyści. Obojętność można przezwyciężyć jedynie razem stawiając czoło temu wyzwaniu.

O pokój należy walczyć: nie jest to dobro, które osiąga się bez wysiłku, bez nawrócenia, bez kreatywności i konfrontacji. Należy uwrażliwiać i kształtować poczucie odpowiedzialności w odniesieniu do poważnych kwestii dręczących rodziną ludzką, takich jak fundamentalizm i jego masakry, prześladowania z powodu wiary i przynależności etnicznej, naruszanie wolności i praw ludów, wyzysk i zniewalanie osób, korupcja i zorganizowana przestępczość, wojny i dramat uchodźców i przymusowych migrantów. To dzieło uwrażliwiania i formacji będzie miało na względzie również możliwości zwalczania tych negatywnych zjawisk: kształtowanie kultury praworządności i wychowanie do dialogu i do współpracy są w tym kontekście podstawowymi formami odpowiedzi konstruktywnej.

 


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: obojętność wrażliwość Europa pokój indywidualizm izolacja migracja Światowy Dzień Pokoju 1 stycznia
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W