Czemu służy Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II?
Czemu służy Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II?
Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II jest obecnie najważniejszym pionem apostolatu biblijnego w Polsce. Powstało ono z inicjatywy autora niniejszego tekstu, wykładowcy teologii biblijnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, a także członka Papieskiej Komisji Biblijnej. Powstanie Dzieła wiąże się z dostrzeżeniem braku katolickich inicjatyw promujących duchowość biblijną, przy jednoczesnej trosce o rzetelne poszerzanie wiedzy wiernych na temat Pisma Świętego, opartej na wynikach współczesnej biblistyki. Dzieło Biblijne zostało erygowane 23 września 2005 roku, uzyskując wtedy osobowość prawną (rozporządzenie zostało ogłoszone 9 grudnia 2005 roku w Dzienniku Ustaw nr 241 poz. 2031, z datą wejścia w życie i obowiązywania od 24 grudnia 2005), jako publiczne stowarzyszenie wiernych.
Statut Dzieła Biblijnego im. Św. Jana Pawła II — zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu Polski — stwierdza, że „głównym celem Dzieła Biblijnego jest pogłębianie rozumienia Objawienia Pańskiego w świetle Pisma Świętego zgodnie z nauką Kościoła oraz kształtowanie duchowości i kultury biblijnej w duszpasterstwie, szczególnie kaznodziejstwie i katechezie, a także w indywidualnej formacji wiernych”. Jako stowarzyszenie ogólnopolskie może ono podejmować swoje inicjatywy w każdej diecezji Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce za zgodą miejscowego biskupa. Jako delegata do podejmowania działalności biblijnych wyznaczonych przez Statut Dzieła Biblijnego biskup może mianować moderatora diecezjalnego.
Członkowie Dzieła Biblijnego dzielą się na: członków-moderatorów, członków zwyczajnych, członków honorowych i wspomagających. Moderatorzy — to osoby posiadające wykształcenie biblijne, to znaczy przynajmniej licencjat z nauk biblijnych lub licencjat w zakresie teologii biblijnej. Ich działania służą realizacji ogólnych celów Stowarzyszenia w poszczególnych diecezjach we współpracy z biskupem diecezjalnym. Członkowie zwyczajni — to osoby, które ukończyły studia teologiczne lub wszyscy chętni, którzy zadeklarują uczestnictwo w kursie wiedzy i formacji biblijnej. Członkowie honorowi — to osoby zasłużone w szczególny sposób dla propagowania duchowości biblijnej oraz rozkrzewiania wiedzy biblijnej, a także zaangażowane w inicjatywy Dzieła Biblijnego oraz wykazujące się ofiarnością na rzecz Stowarzyszenia. Członkiem wspomagającym może zostać każda osoba, która zadeklaruje na piśmie chęć indywidualnego rozwijania wiedzy biblijnej w celu wykorzystania jej w swoim życiu zarówno prywatnym, jak i rodzinnym, zawodowym i społecznym.
Od 8 marca 2008 roku Dzieło Biblijne za zgodą i przy współudziale Konferencji Episkopatu Polski podejmuje swoją sztandarową coroczną inicjatywę, określaną jako Ogólnopolska Niedziela Biblijna oraz Tydzień Biblijny. W ramach tego przedsięwzięcia, którego aprobatę i pochwałę wyrażał w czasie modlitwy Anioł Pański papież Benedykt XVI, wszyscy duszpasterze zachęcani są do podejmowania w swoich parafiach inicjatyw służących poznaniu Biblii oraz promocji indywidualnego poznawania Biblii i życia na co dzień według Pisma Świętego. Proponuje się zatem wygłaszanie homilii biblijnych, a także nabożeństw biblijnych, jak na przykład droga światła lub nabożeństwo słowa Bożego. Pomocą służą dostarczane do każdej parafii w Polsce materiały z propozycjami wprowadzeń do liturgii, konspektami homilii, informacjami dotyczącymi nabożeństw biblijnych, a także tekstami mającymi zachęcić do rozwoju wiedzy biblijnej duchownych oraz wiernych, a zatem konferencjami biblijnymi czy konspektami ułatwiającymi wprowadzanie wszystkich chętnych w duchową lekturę Biblii.
Temat corocznego Tygodnia Biblijnego wpisuje się w podejmowany przez cały Kościół w Polsce temat duszpasterski. Propozycje materiałów uwzględniają zagadnienia powiązane z nim i mają za zadanie wskazywać zarówno na biblijne zakorzenienie wskazanego motywu, a także jak realizować go w oparciu o Biblię w życiu każdego wiernego.
25 kwietnia bieżącego roku w Warszawie będzie miał miejsce finał ogólnopolskiego konkursu biblijnego dla studentów Wyższych Seminariów Duchownych, organizowanego przez Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II. Start tego konkursu w seminariach 20 marca bieżącego roku — ze znajomości Pierwszej i Drugiej Księgi Samuela.
Materiały na Niedzielę i Tydzień Biblijny są wysyłane do kurii diecezjalnych (plakat, płyta CD, „Przegląd Biblijny” — materiały liturgiczne i katechetyczno-duszpasterskie; również książka pod tytułem Błogosławieństwo wiary). Książka Błogosławieństwo wiary ma dziesięć rozdziałów ukazujących różne modele wiary: Abrahama, Mojżesza, Amosa, Sługi Pańskiego, Psalmistów, Symeona i Anny, Maryi, Syna Człowieczego, Samarytanki, Piotra i Kościoła apostolskiego. Autorem tego opracowania jest piszący te słowa. To drugi tomik po książce Błogosławieństwa Apokalipsy, które która ukazała się na Niedzielę Biblijną w ubiegłym roku. Co jeszcze ważne, są one pomyślane jako materiały do pracy w parafiach z myślą o przygotowaniu wiernych do Światowych Dni Młodzieży, które będą przeżywane w 2016 roku pod hasłem Błogosławieni miłosierni!
Każdy moderator w swojej diecezji ma właściwie wolną rękę w podejmowaniu różnorakich inicjatyw. W poniedziałek wielkanocny, 6 kwietnia bieżącego roku, o godz. 18.15 w Rozmowach niedokończonych w TV Trwam i w Radio Maryja będą prezentowane materiały na VII Ogólnopolski Tydzień Biblijny, zostanie przedstawiona ich zawartość oraz sposób, możliwość ich wykorzystania.
Niezależnie od wskazanych propozycji duszpasterze zachęcani są do podejmowania inicjatyw, które w ich opinii szczególnie ubogacą wiernych. Dlatego też w różnych miejscach w Polsce odbywają się spotkania z biblistami, prelekcje i wystąpienia, a także „maratony biblijne” polegające na czytaniu Pisma Świętego (lub jego fragmentu, ewentualnie fragmentów) przez cały czas trwania Tygodnia Biblijnego lub w jeden z jego dni. Dotarcie do możliwie najszerszych grup wiernych wiąże się nieraz z zaangażowaniem w inicjatywy katechetów, dlatego też w czasie Tygodnia Biblijnego wiele szkół podejmuje inicjatywy biblijne w bliskiej współpracy z duszpasterzami.
Inicjatywy Dzieła Biblijnego nie ograniczają się jednak tylko do jednego tygodnia w ciągu roku. Jak zaznaczono powyżej, celem Stowarzyszenia jest formowanie wiernych w oparciu o duchowość biblijną, a także propagowanie wiedzy biblijnej, co wymaga pracy i zaangażowania także w innych momentach roku. Rozwój Dzieła Biblijnego oparty jest w dużej mierze na prowadzeniu kursów formacji biblijnej; najprężniej działają na tym polu ośrodki w Lublinie, Przemyślu, Poznaniu, Radomiu, Kielcach, Zamościu. Oprócz uczestnictwa w regularnych zajęciach korzystający z kursów zachęcani są do brania udziału w spotkaniach modlitewnych (lectio divina lub innych).
Dla wszystkich, którzy z różnych powodów nie mogą osobiście uczestniczyć w zajęciach, Dzieło Biblijne oferuje regularny, cotygodniowy udział w programie Szukając Słowa Bożego na antenie Radia Maryja (w każdy piątek, godz. 18.15 do 19.30). Dzięki zaangażowaniu moderatorów diecezjalnych Stowarzyszenia, a także polskich biblistów spoza Dzieła Biblijnego formuła kursu formacji biblijnej jest otwarta dla wszystkich chętnych dzięki wykładom biblijnym nadawanym w TV Trwam w ramach Telewizyjnego Uniwersytetu Biblijnego (wykłady nadawane na żywo w 2. i 4. sobotę miesiąca, godz. 9.00; powtarzane w następnym tygodniu we czwartek o godz. 22.00). Dzięki tej współpracy Dzieła Biblijnego z mediami w rozwoju wiedzy i duchowości biblijnej mogą uczestniczyć także osoby spoza granic Polski, a nawet spoza Europy.
Kolejnym sposobem zaznaczającym obecność Dzieła Biblijnego w mediach jest strona internetowa: www.biblista.pl, w której działanie i rozwój zaangażowani są bibliści z całej Polski. Wśród najważniejszych sekcji wymienić należy cotygodniowe propozycje homilii w oparciu o niedzielną Ewangelię; w oparciu o nią publikowane są także propozycje lectio divina. Oprócz nich każdy zainteresowany materiałami biblijnymi znajdzie liczne propozycje konspektów katechez biblijnych dla wszystkich poziomów edukacji, nabożeństw i konferencji biblijnych. Dużym zainteresowaniem cieszą się także sekcje Pytania do Biblii, które zawierają wyjaśnienie wielu kwestii biblijnych podnoszonych przez odwiedzających stronę, a także Wiadomości biblijne z najświeższymi informacjami ze świata archeologii oraz historii biblijnej, dalej Biblia w komputerze z linkami do wielu stron poświęconych poznawaniu Biblii oraz odnośnikami do tekstów oryginalnych (manuskrypty i kodeksy), które można przeglądać w wysokiej jakości.
Ponadto Dzieło Biblijne organizuje liczne sesje naukowe, wśród których szczególne miejsce należy do Pierwszego Kongresu Dzieła Biblijnego (Warszawa 2011). Jego gościem specjalnym był kard. G. Ravasi, a przyjazd członków i sympatyków z całej Polski zbudował i pogłębił więź między osobami związanymi z Dziełem Biblijnym.
opr. ab/ab