Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Radość ewangeliczna - krótkie rozważania biblijne o. Leona

Leon Knabit OSB

Mt 11, 25-27: Tajemnice królestwa objawione prostaczkomPierwszych Rodziców można by chyba zaliczyć do mądrych i roztropnych. Wspaniale wyposażeni przez Boga, obdarzeni jasnym umysłem i wolą bardziej skłonną do dobrego, zasługiwali na stwierdzenia Boga : i widział, że było dobre.  A może lepiej byłoby dla nich i dla nas, by byli prostaczkami? Prostaczek przyjąłby polecenie Boga po prostu i nie dyskutowałby nad nim z byle gadem.

Prostaczek, to nie znaczy prostak. Nie można pochwalać głupoty, ale mędrkowanie nie jest też postawą wobec wielkich tajemnic Bożych. Wiara ma być  rozumna, ale nie wyrozumowana. Rozum musi uznać, że nie wszystko w tym życiu jest dla niego dostępne. Próby poprawiania Pana Boga, czy zastępowania Go w urządzaniu świata, niczego dobrego nie przyniosły i przynieść nie mogą. Oddajmy nasze problemy i dociekania z zaufaniem w ręce Boga dobrego i mądrego. Pamiętajmy, że i nauka, im bardziej rzetelna, tym bardziej rozumie, iż ma granice, których się nie przekracza.


Leon Knabit OSB, Radość ewangeliczna, Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC

 

opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: rozum mądrość prostota tajemnica prostaczek Ewangelia Mateusza mądry
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W