Paragraf w sercu, czyli o tym, co człowiekowi niezbędne do życia

Co człowiekowi potrzebne do życia? Postać Prymasa - kard. Stefana Wyszyńskiego jest ciekawą odpowiedzią na to pytanie

Paragraf w sercu, czyli o tym, co człowiekowi niezbędne do życia

Co jest nam potrzebne do życia? Zdrowie. Pieniądze. Powietrze. Pokarm. Drugi człowiek. A nade wszystko Bóg. Do tej listy z pewnością należy dopisać jeszcze dwa punkty. Jakie? – zapytacie. Odpowiadam – miłość i sprawiedliwość. Potrzebuje ich każda zdrowa wspólnota. Miłość i sprawiedliwość potrzebne są w rodzinie, w pracy, w polityce i w ekonomii. Bez miłości i sprawiedliwości nie może funkcjonować ani naród, ani państwo, ani wspólnota międzynarodowa.

Właśnie to uświadamiał swoim słuchaczom kardynał Stefan Wyszyński. Przyszło mu duszpasterzować w okresie kiedy Polska nie była suwerennym państwem. Kierowały nim bowiem marionetkowe władze, które były pod kontrolą Kremla. Choć władze PRL deklarowały, że działają na rzecz dobra narodu, to w rzeczywistości likwidowały one jakiekolwiek przejawy wolności i demokracji wśród Polaków. Zamiast pokojowego współżycia forsowały one koncepcję „walki klas” Karola Marksa i Fryderyka Engelsa, którzy w istocie odrzucali miłość i sprawiedliwość. Przeciw takiemu światu zaprotestował Prymas Tysiąclecia. Tłumaczył on, że jeśli między ludźmi nie ma czytelnych reguł współżycia (czyli sprawiedliwości) i życzliwości nie cofającej się niekiedy przed ofiarą z siebie (czyli miłości), to wówczas pokojowe współżycie staje się niemożliwe. Bowiem, kiedy człowiek nie wie, jakie ma prawa i obowiązki, wówczas łatwo nim manipulować i go zastraszyć. Zatem kardynał proponował, aby nie walczyć między sobą, lecz poszukać tego, co nas łączy i na tym budować nowy świat. Jak widać prymas proponował troskę o miłość i sprawiedliwość, co w praktyce oznacza wypełnianie swoich obowiązków, poszanowanie wzajemnych praw i życzliwą – a nawet ofiarną – pomoc wszystkim skrzywdzonym.

Książka pt. Paragraf w sercu jest zaproszeniem do podróży w najtajniejsze zakątki duchowości człowieka, jak i życia społecznego. Jest świadectwem nowatorskiej, a zarazem ewangelicznej wizji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Koncepcja miłości i sprawiedliwości społecznej została opracowana przez Prymasa w czasie jego uwięzienia w Komańczy, gdzie przygotował on tzw. Wielką Nowennę, czyli dziewięcioletni cykl rozważań na kluczowe tematy dla przyszłości narodu polskiego. W siódmym roku Wielkiej Nowenny wyjaśniał znaczenie miłości i sprawiedliwości. Tej właśnie problematyce poświęcona jest książka ks. dr Jerzego Jastrzębskiego.

Autor publikacji – w oparciu o słowa Prymasa Tysiąclecia – wyjaśnił, w jaki sposób każda zdrowa wspólnota (rodzina, naród i państwo) musi kierować się zasadami miłości i sprawiedliwości. Reguły te bowiem stoją na straży poszanowania naszych wzajemnych praw i obowiązków, czyli harmonijnego i pokojowego współżycia między ludźmi. Jeśli ich zabraknie, wówczas nie ma innych praw poza prawem mówiącym, że silniejszy ma zawsze rację.

Ksiądz Jerzy przeanalizował około 1200 przemówień Prymasa Tysiąclecia, prowadząc poszukiwania tekstów oraz ich analizę w 12 bibliotekach i archiwach w Polsce oraz w 3 za granicą (w tym w Tajnych Archiwach Watykańskich). Autorowi w czasie kwerendy w Rzymie i w Polsce udało się odnaleźć nieznane dotąd i niepublikowane prace prymasa.

Książka „Paragraf w sercu”, pozwala czytelnikowi zapoznać się z całym bogactwem rozważań kardynała a autor pozwala nam zakosztować także języka jakim posługiwał się Prymas, zgrabnie wplatając w swoje rozważania liczne cytaty. Przykładowo:

„Stefan Wyszyński zauważał, że czasami dochodzi do sytuacji, które mogą budzić w ludziach specyficznie rozumiane „poczucie sprawiedliwości”. Stosuje ono zasadę odpłaty w myśl reguły „oko za oko”. Nie jest to jednak żadne rozwiązanie. Zgodnie z logiką miłości i sprawiedliwości społecznej nie tyle należy domagać się sprawiedliwości, ile ją świadczyć. Na tym właśnie polega chrześcijańska wizja życia rodzinnego, aby miłość była motywem wszelkich działań – w tym dążenia do sprawiedliwości: «Nie sztuka odnieść zwycięstwo nad żoną, nie sztuka odnieść zwycięstwo nad mężem, ale nad samym sobą. W małżeństwie wzajemna pomoc dwojga polega na tym, że ciągle odnoszą zwycięstwa, każde nad sobą»" – nauczał kardynał Stefan Wyszyński.”

Książka to prawdziwe kompendium życiowej mądrości - kto sięgnie po nią raz, z pewnością będzie do niej wielokrotnie wracał. Wiedza w niej zawarta poprowadzi nas przez życie ścieżką, jaką powinien obrać każdy chrześcijanin.

Jerzy Jastrzębski, "Paragraf w sercu. O miłości i sprawiedliwości społecznej"

http://kardynal-wyszynski.pl

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama