Zarys wiary: Żyć inaczej

Kwestia z "Zarysu wiary", katechizmu wydanego przez Związek Katechetów Niemieckich w 1980 r.


ŻYC INACZEJ

Można by wiele zmienić z tego, co dzisiaj wydaje się nieuniknione: kłębowiska ludzkie w wieżowcach i wielkich miastach, zanieczyszczanie powietrza przez przemysł i komunikację, marnotrawienie energii i surowców, niszczenie środowiska. Wówczas jednak trzeba by się zdecydować na inny sposób życia niż dotychczas, na rezygnację z tego, co dotychczas uważaliśmy za rzecz naturalną.

Chrześcijanie mają specjalne zadanie szukania nowych form życia. „Nie bierzcie więc wzoru z tego świata, lecz przemieniajcie się przez odnawianie umysłu”, pisze św. Paweł (Rz 12, 2). W historii Kościoła spotykamy wielu ludzi, którzy „odrzucili” styl życia ludzi współczesnych, zaczęli żyć inaczej. Często byli z tego powodu wyśmiewani przez swe otoczenie. Wkrótce jednak ich zachowanie okazało się drogą dla wielu.

Poszukiwanie „innego życia” jest powinnością wszystkich chrześcijan. Chrześcijanie w krajach bardziej rozwiniętych muszą stale pamiętać, że miliony ludzi w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej przymierają głodem, i że także w ich ojczyznach i w ich środowisku jest wiele ubóstwa i nędzy. Należy więc „od zaraz” żyć inaczej, by inni mogli przeżyć. Chęć taka może zadecydować o wyborze zawodu, może zmienić styl naszego życia. „Żyć inaczej” jest także ważnym tematem chrześcijańskiej modlitwy. Sama modlitwa nie zmieni wprawdzie stosunków, zmienia jednakże świadomość, a ta wyprzedza każde działanie.

Wzorem dla nas może być pewna modlitwa afrykańska:
Panie, Ty znasz wszystkich.
Znasz tych, którzy nie mają nic.
Znasz tych, których dusi niesprawiedliwość.
I znasz, tych, którzy kosztem innych stają się bogatsi i silniejsi.
Wszyscy jesteśmy Twoimi dziećmi.
Potrzebujemy Twojej miłości, abyśmy się wzajemnie mogli miłować.
Pobudź nasze serca!

System gospodarczy: Gospodarką nazywamy sumę wysiłków danego społeczeństwa, zmierzających - poprzez produkcję dóbr i poprzez wszelkiego rodzaju usługi - do zaspokojenia potrzeb tego społeczeństwa. Sprawą systemu gospodarczego jest znalezienie takich rozwiązań, aby osiągnąć ten cel przy możliwie małym nakładzie sit i środków. Systemy gospodarcze winny służyć człowiekowi, winny być przeto oceniane według tego, czy rozwijają godność i wolność człowieka.


opr. mg/lb

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama