Pod postacią słowa

Fragmenty książki "Siedem wtajemniczeń"

Pod postacią słowa

Ks. Mieczysław Maliński

SIEDEM TWOICH WTAJEMNICZEŃ

© Wydawnictwo WAM, 1997
Redakcja: Anna Piecuch
ISBN 83-7097-964-5



Pod postacią słowa

Pytasz mnie, co to jest sakrament.

Proszę bardzo. Nawet mogę podać definicję. Sakrament jest to obrzęd liturgiczny, który niesie Boga na poszczególnych etapach rozwoju naszego człowieczeństwa.

„Przyznam, że to nie bardzo wyjaśniło, a nawet skomplikowało sytuację".

Mogę uszczegółowić, jeżeli tylko sobie życzysz.

„No to bardzo proszę. Co to znaczy «niesie Boga»? W jaki sposób «niesie Boga»"?

Po pierwsze, sakrament niesie Boga człowiekowi, który przychodzi do Kościoła prosząc o to. Jak z tego wynika, ten, kto przychodzi po sakrament, jest już przez Pana Boga dotknięty potrzebą tego sakramentu. Już dorósł do tego, że o niego prosi, że chce go przyjąć. Ma już w sobie tę potrzebę, tęsknotę, prawie że żądanie. Innymi słowy, taki człowiek chce, by Bóg zaistniał w sposób szczególny w jego życiu. A ta tęsknota, ta chęć jest już obecnością Boga.

„A po drugie?"

A po drugie Bóg przychodzi w sakramencie do takiego człowieka pod postacią słowa.

Tu się poczujesz może zaskoczony - co to znaczy pod postacią słowa? No to dla przykładu: W czasie chrztu - mamy na uwadze chrzest dorosłych - ksiądz czyta Ewangelię, jak to jeden z uczonych w Piśmie zbliżył się do Jezusa i zapytał Go, które jest pierwsze z wszystkich przykazań. Ten, który chrzest przyjmuje, nie słucha tego tekstu jako relacji historycznej ale jako tekstu religijnego. A więc w osobie uczonego widzi siebie samego. Przyjmuje odpowiedź Jezusa jako skierowaną do siebie nie tylko ze zrozumieniem, ale z zachwytem. To przyjęcie z zachwytem prawdy o Bogu, którego należy miłować z całego serca, jest przyjęciem Boga.

Z kolei: ksiądz zadaje mu pytanie: „Czy wierzysz w Boga Ojca, Stworzyciela nieba i ziemi?" A on odpowiada: „Wierzę". I to wyznanie: Wierzę w Boga, jest twoim utożsamieniem się z Bogiem. Oświadczeniem: Chcę żyć w zjednoczeniu się z Nim, traktując Go jak swojego Ojca. Taka odpowiedź jest przyjęciem Boga.

I dalej: W czasie chrztu ksiądz polewa wodą głowę ochrzczonego. Ochrzczony traktuje wodę jako symbol czystości, uwolnienia się od grzechów, jako źródło życia. Takie przyjęcie wody jest znowu przyjęciem Boga pod postacią słowa.

„Dlaczego pod postacią słowa? Przecież woda to nie słowo".

Odpowiadam: sakrament to nie tylko czytanie, ale polewanie wodą, namaszczenie olejem, robienie znaku krzyża świętego na czole. Podobnie w sakramencie chorych: namaszczanie. Podobnie w sakramencie bierzmowania: namaszczanie i kładzenie rąk na głowę. Te i tym podobne formy podciągamy pod pojęcie słowa. Bo one wyrażają i przekazują rzeczywistość Bożą - Boga samego. Ale tylko pod jednym warunkiem: że umiesz odbierać symbole.

opr. ab/ab

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama