Twoje imię

Recenzja książki: Henryk Fros, Franciszek Sowa, "Twoje imię", Wydawnictwo WAM 2001

Twoje imię Kiedy przed kilkoma laty sięgnąłem po jedno z kolejnych wydań książki Twoje imię, myślałem iż napotkałem na mej czytelniczej drodze jeszcze jedną pozycję, która będzie opowiadać o tradycyjnych imionach, ich genezie czy też zagranicznych odnośnikach czy też cytować popularne i imionników wierszyki. Co też jest przecież cenne. Spojrzałem na nobliwe nazwiska autorów, wydawcę i szybko zorientowałem się, że mam do czynienia z rzeczą jakże poważną, dostojnym i naukowym dziełem. Moja naiwność tym razem została hojnie nagrodzona! Od tamtego czasu jestem też stałym i pilnym czytelnikiem wielotomowego dzieła tych samych autorów — księdza Henryka Frosa i Franciszka Sowy — swoistej encyklopedii, Księgi imion i świętych, których V tom niebawem pewnie ukaże się na księgarskich półkach. Nieżyjącego już ks. Henryka Frosa miałem przyjemność poznać przed kilku laty i w towarzyskiej rozmowie wysłuchać wspaniałego wykładu na temat powstawania obu tych dzieł. Zaszczytu spotkania drugiego autora — Franciszka Sowy — dostąpiłem w minionym roku, podczas wręczania Wydawnictwu WAM Nagrody Krakowska Książka Miesiąca w Śródmiejskim Ośrodku Kultury.

Twoje imię. Przewodnik onomastyczno-hagiograficzny doczekał się już piątego wydania i wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością czytelników. To sukces tej książki niewątpliwie zachęcił autorów do pracy nad wspomnianą wyżej wielotomową Księgą imion i świętych, która — jak stwierdzono we wstępie od wydawcy — może konkurować z tej miary zagranicznymi wydawnictwami jak włoska Bibliotheca Sanctorum czy francuskie Vies des saints et des bienheureux. Jak informuje podtytuł omawianej książki, nie jest ona tylko leksykonem imion, a przewodnikiem ukazującym zarówno pochodzenie imion jak i powstawanie kultu świętych noszących dane imię. Zagadnienia te interesująco i przystępnie omawiają autorzy w obszernym wprowadzeniu. Najnowsze wydanie książki zaopatrzono w aneks wyniesionych na ołtarze przez papieża Jana Pawła II w ostatnich latach Polaków oraz uzupełniono o imiona świętych po ostatnich beatyfikacjach.

Część zasadniczą książki stanowią alfabetycznie zebrane imiona. Hasła zawierają bogato udokumentowane pochodzenie imienia i biografie świętych z nim związane. Pomieszczono zarówno we wprowadzeniu jak i w hasłach przewodnika odnośniki bibliograficzne. Dla chcących dotrzeć czy to do źródeł, czy to pogłębić swą wiedzę, stanowią te przypisy doskonały klucz do literatury nie tylko onomastycznej i hagiograficznej.

Książka jest nie tylko wspaniałym przewodnikiem po imionach, ale i doskonałą lekturą, która przybliża wiedzę o imionach, życiorysach świętych oraz czasach w których żyli.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama