Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

św. Antoni Padewski

Aleksandra Bonk

Odkryty choć nieznany

Odkryty choć nieznany - foto
Autor/źródło: ek-s

Kto w czasach współczesnych nie słyszał o świętym Antonim Padewskim?


Przyznam szczerze, że to jeden z moich najbliższych niebiańskich przyjaciół i gdyby nie jego pomoc to moje roztrzepanie, wrodzona zdolność do gubienia rzeczy oraz zapominania tego, gdzie leży przedmiot, który pięć minut temu był w moich dłoniach, pewnie szybko doprowadziłaby mnie do załamania nerwowego. Choć tak często przychodzi mi korzystać z pomocy tego niezwykłego świętego, nigdy za bardzo nie interesowałam się jego życiorysem i nie wiedziałam o nim zbyt wiele, dlatego po książkę o. Cecyliana Niezgody sięgnęłam z chęcią i ogromną ciekawością, którą (bezdyskusyjnie) była ona w stanie zaspokoić.

Publikacja „Święty Antoni z Padwy” jest bardzo niepozorna i na pewno zaskakująca. Jest to książka cienka, zawierającą tylko 140 stron. Zazwyczaj sięgając po książki biograficzne, spodziewamy się ogromnego, obszernego tomu, co go ciężko będzie utrzymać w rękach. Jednak o. Cecylian Niezgoda, nie potrzebował tak wielu stron, by ukazać bogactwo życia opisywanej postaci. Jego książka zaskakuje bogactwem i dokładnością treści. Za ogromny atut tej pozycji można uznać fakt, że autor przedstawia nie tylko jedną wersję życiorysu świętego Antoniego, ale nawiązuje do wielu biografów pokazując różnice w ich opisach historycznych oraz datowaniu wielu wydarzeń. Cenne jest również to, że o. Cecylian Niezgoda za każdym razem dokonuje syntezy wielu przeczytanych życiorysów i wskazuje na ten, który jego zdaniem jest najbardziej prawdopodobny.

Książka zachwyca swoim stylem. Jak na publikację historyczną jest napisana lekkim i przyjemnym językiem, co sprawia, że pomimo tego, iż zawiera wiele dat, nazw miejscowości, personaliów postaci historycznych, bardzo dobrze i przyjemnie się ją czyta. Autor wykazał się ogromnym kunsztem pisarskim, skupiając się nie tylko na tym, o czym pisze, ale również na sposobie, w jakim ma to zostać przekazane. Opisy wydarzeń mają doskonałą dynamikę, prawie jak w ciekawej powieści. Po przeczytaniu tak bogatej historii wydaje się, że święty, którego uważałam za jednego z najbardziej znanych i popularnych, wydaje się być w ogóle nieznanym, co do swej bogatej historii. Cieszę się, że dzięki książce „Święty Antoni z Padwy" mogłam odbyć przepiękną podróż do jego czasów i poznać jego bogaty życiorys.

Jest to recenzja książki biograficznej: o. Cecylian Niezgoda OFMConv, "Święty Antoni z Padwy", Wydawnictwo Bratni Zew.

Do książki można zajrzeć tutaj>>

Autor książki: Cecylian Niezgoda OFMConv (1922-2003) – franciszkanin, teolog, filozof i tłumacz z języka łacińskiego. Znawca średniowiecza oraz źródeł franciszkańskich i antoniańskich, z których wiele przełożył na język polski. Wieloletni wykładowca wyższych seminariów duchownych w Krakowie i Gnieźnie. Autor licznych książek biograficznych i artykułów.


opr. ac/ac

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: św. Antoni święci św. Antoni Padewski św. Antoni z Padwy książka biograficzna
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W