Bł. Eufrazja od Najświętszego Serca Jezusa

Biogram bł. Eufrazji od Najświętszego Serca Jezusa (Róży Eluvathingal) (1877-1952)

Róża Eluvathingal urodziła się 7 października 1877 r. w Katturze, w indyjskim stanie Kerala. Pod wpływem pobożnej matki od wczesnych lat chciała zostać świętą. Za wzór obrała swoją patronkę, św. Różę z Limy. W wieku 12 lat została aspirantką w Zgromadzeniu Sióstr Matki Karmelu, założonym w 1866 r. w stanie Kerala przez włoskiego misjonarza o. Leopolda Beccara, karmelitę bosego. Jest to zgromadzenie zakonne obrządku syromalabarskiego. Przyjęła imię zakonne Eufrazja od Najświętszego Serca Jezusa. W maju 1900 r. złożyła śluby wieczyste w klasztorze w Ollur (Indie), gdzie spędziła 48 lat życia. W 1904 r. została mistrzynią nowicjatu, który prowadziła do r. 1913, kiedy została przełożoną. Nazywano ją «modlącą się matką» albo «chodzącym tabernakulum». Była wielką apostołką kultu Eucharystii i modlitwy różańcowej. Wiele czasu spędzała na adoracji Najświętszego Sakramentu, z różańcem nie rozstawała się prawie nigdy. Swoje życie ofiarowała Bogu-Miłości, całkowicie powierzyła się Jego woli i Najświętszemu Sercu Jezusa, który był dla niej Oblubieńcem, Królem i Bogiem. Zmarła 29 sierpnia 1952 r. w Ollur.

S. Eufrazja pragnęła żyć w ukryciu. Posługi wyznaczane jej przez zgromadzenie przyjmowała zawsze z pokorą i w duchu posłuszeństwa. Tak było również, kiedy została przełożoną. S. Eufrazja łączyła kontemplację z działaniem apostolskim. Spotykanym osobom okazywała czułą, matczyną troskę. Wielu ludzi prosiło ją o modlitwę, powierzając swoje troski i cierpienia. Ludzie wierzyli, że jej modlitwy są wysłuchiwane. Wiele modliła się za zmarłych. Za każdy, najmniejszy nawet gest dobroci dziękowała słowami: «Nie zapomnę nawet po śmierci».

S. Eufrazja bardzo kochała Kościół, interesowała się jego działalnością i w głębi serca przeżywała wszystkie jego bolączki i problemy. Czyniła pokutę w intencji tych, którzy zadawali ból Kościołowi. W modlitwie przed Najświętszym Sakramentem zawsze pamiętała o Ojcu Świętym, biskupach, kapłanach i zakonnikach.

Dekret Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych o heroiczności cnót służebnicy Bożej został odczytany w obecności Jana Pawła II 5 lipca 2002 r.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama