Kanonizacje i beatyfikacje 2005

O pierwszych kanonizacjach i beatyfikacjach podczas pontyfikatu Benedykta XVI

Wśród pierwszych wyniesionych przez Papieża Benedykta XVI do godności świętych znaleźli się:

Józef Bilczewski (1860-1923) -arcybiskup lwowski obrządku łacińskiego, profesor teologii dogmatycznej na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, rektor Uniwersytetu Lwowskiego. Dzięki jego inicjatywie powstało na terenie archidiecezji lwowskiej 330 obiektów sakralnych. Usiłował zmniejszać konflikty polsko-ukraińskie.

Kajetan Catanoso (1879-1963) - chilijski kapłan, propagator kultu Jezusa Eucharystycznego, założyciel Zgromadzenia Córek św. Weroniki Misjonarek Świętego Oblicza.

Albert Hurtado Cruchaga (1901-1952), także chilijski kapłan. Działał w Akcji Katolickiej. Przyczynił się budowy domów dla najuboższych, co zapoczątkowało chrześcijański ruch społeczny, zwany El Hogar de Cristo (Ognisko Chrystusa). Z jego inicjatywy powstały w Chile chrześcijańskie związki zawodowe.

Zygmunt Gorazdowski (1845-1920), „Lwowski Apostoł Bożego Miłosierdzia", kapłan archidiecezji lwowskiej obrządku łacińskiego, założyciel Zgromadzenia Sióstr św. Józefa (sióstr józefitek). Zasłynął swoją pobożnością opartą o sprawowanie i adorację Eucharystii.

Feliks z Nikozji (1715-1787) - włoski kapucyn, nie umiał pisać ani czytać, wyróżniał się umiłowaniem posłuszeństwa, anielską czystością, umiłowaniem umartwienia i prawdziwie seraficką cierpliwością. Jego zadaniem było zbieranie jałmużny dla biedaków, odznaczało go wielkie nabożeństwo do ukrzyżowanego Chrystusa.

Wśród beatyfikowanych w tym roku znaleźli się:

S. Maria Anna Barbara Cope (1838-1918), Amerykanka - ze zgromadzenia sióstr III zakonu św. Franciszka z Syracuse w stanie Nowy Jork. Działała wśród trędowatych na Hawajach, była nazywaną matką Marianną z Molokai (jedna z wysp w tym archipelagu).

Karol de Foucauld (1858-1916), Francuz - kapłan, pustelnik, wywarł znaczący wpływ na duchowość XX wieku. Z „duchowej rodziny o. Karola de Foucauld" wywodzi się 20 różnych stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych, w tym najbardziej znane: mali bracia i siostry Jezusa.

S. Ascensión od Serca Jezusowego Nicol Goni (1868-1940), Hiszpanka - współzałożycielka Zgromadzenia Dominikanek Sióstr Misjonarek Najświętszego Różańca.

Grupa 13 meksykańskich duchownych i świeckich. Wszyscy byli męczennikami, którzy zginęli za wiarę w czasie prześladowań Kościoła w latach dwudziestych XX w. Trwała wtedy tzw. rewolucja meksykańska, która niemal od początku miała charakter antykościelny i antykatolicki. Byt to okres wielkiego męczeństwa i wielkich ofiar katolików meksykańskich, którzy w odpowiedzi na nasilające się represje antykościelne wywołali m.in. w prowincji Guadalajara powstanie krwawo stłumione przez władze.

Kard. Klemens August von Galen (1878-1946), Niemiec - biskup Munsteru, nieustraszony przeciwnik reżimu nazistowskiego, obrońca praw człowieka, Żydów i ludzi najsłabszych.

Polacy:

Władysław Findysz (1907-1946) - W czasach PRL więziony za działalność religijną, zwolniony w skrajnym wyczerpaniu, został uznany za męczennika za wiarę.

Bronisław Markiewicz (1842-1912) - założyciel Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła, wybitny pedagog.

Ignacy Kłopotowski (1866-1931) - kapłan, dziennikarz i opiekun ubogich, założyciel Zgromadzenia Sióstr Loretanek zajmujących się wydawaniem wartościowej prasy dla dzieci, katechetów i wychowawców.

Włoszki:

Maria Pia Mastena (1881-1951) - założycielka Zgromadzenia Sióstr Świętego Oblicza.

Maria Crocifissa Curcio (1877-1957) -założycielka Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Misjonarek św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Eurozja Fabris Barban (1866-1932) - wzorowa żona i matka piętnaściorga dzieci, w tym 6 przybranych. Stworzyła dom, który stał się szkołą świętości.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama