Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Życiorysy świętych

Grzegorz Polak

Święci trzymają się mocno


Jednym z fenomenów współczesnego chrześcijaństwa jest rosnąca popularność świętych. Dotyczy to nie tylko Kościoła katolickiego, ale również prawosławia, które wynosi na ołtarze nowych świadków wiary. Również świat protestancki, choć obcy jest mu kult świętych, patrzy na nich z coraz większym zainteresowaniem jako na świadków wiary, na których można się wzorować.Jeszcze do XX wieku ich pozycja była niezagrożona – całe pokolenia wychowywały się na żywotach świętych, a rodzice nadawali ochoczo dzieciom imiona swoich ówczesnych „idoli”. Dziś – w epoce internetu – święci trzymają się mocno, także dzięki współczesnym mediom, w tym wspomnianemu internetowi. Popularność niektórych świętych – jak np. o. Pio czy siostry Faustyny – osiągnęła rozmiary nieosiągalne dla gwiazd popkultury. Do grobu włoskiego stygmatyka w San Giovanni Rotondo przybywa rokrocznie 4 mln pielgrzymów, a w koncertach nawet najbardziej znanego wykonawcy uczestniczy w ciągu roku znikoma część tej liczby. O czym to świadczy? Jak świat światem zawsze potrzeba jest nam sprawdzonych wzorców i autorytetów, potrzeba zwłaszcza dzisiaj, w czasach gdy takich ludzi w życiu publicznym jest jak na lekarstwo. Nie może zatem dziwić niezwykła aktywność Jana Pawła II, który wyniósł na ołtarze prawie dwa tysiące chrześcijan, czyli mniej więcej jedną piątą wszystkich błogosławionych i świętych. Papież, jak również inni bohaterowie tej książki, lansował ideę o powszechnym powołaniu do świętości, podkreślając, że wszyscy, a nie tylko wybrani, są do niej powołani. Dlatego tym bardziej potrzebne są pozycje hagiograficzne, ukazujące ludzi, którzy mimo swych wad i popełnianych błędów, potrafią „wybić się na świętość”.

Prezentujemy Państwu wybór opowiadań o bohaterach wiary ułożony na kształt „Złotej legendy”, pięknej średniowiecznej księgi o świętych. Zachowaliśmy podobny, wartki styl narracji, z tą tylko różnicą, że prezentujemy mniej legend. Im bowiem bliżej naszych czasów, tym mniej cudownych wydarzeń w życiu świętych. Cuda nadal działają na naszą wyobraźnię i ich także dzisiaj doświadczamy, ale w wielkiej cenie jest także świadectwo wiary dawane przez nich w dzisiejszych trudnych czasach.

Jest to druga, znacznie poszerzona edycja tekstów, które ukazywały się w periodyku „Księga Świętych”.


Jest to fragment książki:

Księga Świętych

Wydawnictwo M
ISBN: 978-83-7595-625-2

Tak jak kiedyś, również i dziś, potrzebujemy sprawdzonych wzorców autorytetów, których we współczesnym świecie jest niewiele.
Dziś, w epoce Internetu, święci ciągle budzą zainteresowanie zwykłych ludzi! Świadczą o tym tłumy wiernych, odwiedzające miejsca kultu i groby niektórych z nich. Rosnąca popularność świętych jest jednym z fenomenów współczesnego chrześcijaństwa.opr. aś/aś


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: świętość chrześcijaństwo święci żywoty świętych świadkowie wiary księga świętych święci Kościoła katolickiego święci w prawosławiu wzór świętości życia przykład świętych życiorysy świętych popularność świętych
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W