Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Święta Matka Teresa z Kalkuty

Ks. Mieczysław Piotrowski

Jest Jego światłem


Kanonizowana we wrześniu Święta Matka Teresa z Kalkuty powszechnie kojarzona jest z pomocą najuboższym i odrzuconym. Jednak jej prawdziwy charyzmat jest znacznie głębszy i szerszy.Sama wyraziła go tak: "Jeśli kiedyś będę świętą, to z całą pewnością będę świętą od >ciemności<. Będę nieobecna w niebie - aby zapalać światło tym ludziom na ziemi, którzy trwają w ciemności". O to, by była światłem Bożej miłości dla ludzi pogrążonych w ciemnościach grzechu, prosił ją sam Pan Jezus. Na przełomie 1946 i 47 roku Matka Teresa codziennie słyszała Jego głos i przez pół roku przeżywała mistyczne spotkania z Nim. To wtedy Jezus poprosił ją, by założyła zakon Sióstr Misjonarek Miłości, które będą zanosiły Go do mrocznych nor biedaków i tam były Jego światłem. Gdy tylko Matka Teresa odpowiedziała na to zaproszenie Jezusa i wyszła na ulice Kalkuty, zaczęła przeżywać duchową noc, ciemność. Oblubieniec, z którym była w tak wielkiej zażyłości oddalił się. Czuła tylko tęsknotę i pustkę. I tak aż do śmierci, z jedną tylko krótką przerwą, kiedy Bóg zechciał zapewnić ją, że kroczy dobrą drogą. Przez cała lata jej ogromne zaangażowanie w pomoc opuszczonym i w głoszenie im Ewangelii bazowało wyłącznie na tym pierwotnym doświadczeniu Bożej miłości i decyzji woli, by wiernie trwać przy cierpiącym Jezusie, który na krzyżu również doświadczał dramatu opuszczenia przez Boga. Jak to możliwe, że ciemna noc ducha nie osłabiła jej wiary?

W najnowszym numerze "Miłujcie się!" publikujemy odpowiedź na to pytanie, a także modlitwę do św. Matki Teresy oraz jej wskazówki, cenne zwłaszcza dla tych, którzy przeżywają zniechęcenie, smutek lub kryzys wiary.

Miłujcie się! 04/2016


opr. ac/ac


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: świętość światło Matka Teresa z Kalkuty św. Matka Teresa z Kalkuty Święta Matka Teresa z Kalkuty
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W