Opoka - Portal katolicki
opoka.news
PekaoRenzo Allegri

MATKA TERESA MI POWIEDZIAŁA

ISBN: 978-83-7505-826-0
wyd.: Wydawnictwo WAM 2011

Wybrany fragment
Słowo wstępne
Niezwykłe porozumienie
Cierpliwy i wynagrodzony
Piętnaście lat czekania
„Tak bardzo chciałabym wrócić do domu”
Drobna kobieta zakochana w Bogu
Pośród ludzi, których kochała
Pokojowa Nagroda Nobla
Dla Kościoła już jest błogosławiona


Dla Kościoła już jest błogosławiona

Chyba nie było w minionym stuleciu kobiety tak sławnej i tak wychwalanej jak Matka Teresa. Tymczasem ona, pokorna i powściągliwa, zawsze z głębokim przekonaniem powtarzała:
„Jestem niczym”.

Bóg jednak widział jej serce. I po śmierci przyjął ją do Królestwa Niebieskiego, a Kościół po pięciu latach ogłosił błogosławioną. Uroczysta ceremonia wyniesienia na ołtarze odbyła się 19 października 2003 roku na placu św. Piotra, w obecności tłumów wiernych przybyłych z całego świata. Mszę celebrował papież Jan Paweł II, bardzo już wtedy schorowany. Pragnął jednak pomimo wszystko osobiście uczcić świętość zakonnicy, którą tak cenił i podziwiał. Choroba Parkinsona nie pozwoliła mu wyraźnie mówić, musiał więc powierzyć odczytanie homilii swojemu współpracownikowi, księdzu Leonardowi Sandriemu. W swoim orędziu papież Wojtyła określił Matkę Teresę jako „kobietę mężną, ikonę Dobrego Samarytanina”.

Potwierdził, że „nawet konfl ikty i wojny nie były w stanie jej zatrzymać” i że „wybrała nie tyle bycie najmniejszą, ile służebnicą najmniejszych”. Zachęcał wszystkich do „oddawania czci tej drobnej kobiecie zakochanej w Bogu, tej pokornej zwiastunce Ewangelii i niestrudzonej dobrodziejce ludzkości”.

„Czcimy w niej jedną z najbardziej znamienitych osobowości naszej epoki. Przyjmijmy jej przesłanie i naśladujmy jej przykład” — zakończył.

opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: biografia podróże Indie wywiad wspomnienia beatyfikacja Kalkuta umierający ubodzy Matka Teresa z Kalkuty spotkania anegdoty Siostry Misjonarki Miłości wewnętrzne ciemności
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W