Samochód - centrum rozrywki

O rozwoju wszelkich technologii internetowych i audio-video i ich zastosowaniu w samochodach



Ciekawostki | Dvd,Mp3 | Ebiznes | Gry komputerowe | Internet | Kościół i Internet | Oprogramowanie | Sprzęt |

Samochód - centrum rozrywki

Juliusz Kornaszewski

Każde, nawet najtańsze nowoczesne auto wyposażone jest w kilka lub kilkanaście mikroprocesorów czuwających nad sprawną pracą silnika oraz bezpieczeństwem pasażerów. Oprócz tych, zwykle niewidocznych dla kierowcy, układów elektronicznych, jest duża grupa produktów "komputeropochodnych", których rola sprowadza się wyłącznie do uprzyjemniania jadącym czasu w podróży. Są to odtwarzacze plików MP3, DVD, a nawet ciekłokrystaliczne ekrany służące jako telewizory.

Rewolucja, która dokonała się przy okazji opracowania wydajnych algorytmów kompresji plików audio, dała twórcom samochodowych zestawów audio zupełnie nowe możliwości. Nie trzeba już instalować w samochodzie zajmującego cenne miejsce zmieniacza płyt CD. Teraz na miniaturowym twardym dysku lub wymiennej karcie pamięci zmieścisz dziesiątki, a nawet setki godzin muzyki. W większości przypadków producenci mogą także zapomnieć o problemach związanych z wytłumianiem napędów CD, uodporniającym je na zakłócenia mechaniczne. Odtwarzacze cyfrowe pozbawione części mechanicznych nie reagują na te zakłócenia. Mają też więcej funkcji, np. podawanie pełnych informacji o utworach, wykonawcach itp. Nie należy zapominać o uniwersalnych przenośnych odtwarzaczach MP3, które równie dobrze mogą właścicielowi uprzyjemnić spacer, jak podróż samochodem (po podłączeniu do samochodowego systemu audio) czy wolny czas w domu. Samochodowe odtwarzacze audio przystosowane do MP3 można podzielić na kilka grup.

Pierwsza to najprostsze rozwiązanie, polegające na wyposażeniu dotychczasowych samochodowych odtwarzaczy CD w lasery odczytujące nagrywane płyty CD-R/RW i dekodery formatu MP3.

Druga grupa to urządzenia podobne do odtwarzaczy CD, ale korzystające z alternatywnego nośnika opracowanego przez Sony - MiniDiscu. Nadaje się on idealnie do stosowania w urządzeniach przenośnych oraz odtwarzaczach samochodowych. Jest niewrażliwy na wstrząsy oraz oferuje dużą swobodę manipulowania nagranym materiałem.

Do trzeciej grupy można zaliczyć najnowsze urządzenia samochodowe wyposażone w czytniki kart pamięci SD (Panasonic) lub MMC (Blaupunkt). To również bardzo dobre rozwiązanie, bo umożliwia łatwą modyfikację zawartości kart pamięci przy wykorzystaniu komputera. Ponieważ karty są wymienne, można w prosty sposób powiększyć przestrzeń przeznaczoną na nagrania oraz odczytać je przez niektóre modele telefonów komórkowych, palmtopów czy innych urządzeń przenośnych.

Ostatnia grupa odtwarzaczy to odbiorniki wyposażone w wewnętrzne twarde dyski (o pojemności od 6 do nawet 30 GB) i przenośne odtwarzacze MP3 przystosowane do łatwej integracji z samochodowymi systemami audio.

Odtwarzacze i czytniki

Koncern Blaupunkt oferuje DVD-ME1, samochodowy odtwarzacz płyt DVD, który dodatkowo umożliwia odtwarzanie plików MP3. Urządzenie jest pomyślane jako centrum samochodowych systemów wideo, wykorzystywanych zarówno w celach rozrywkowych, jak i do odczytu materiału zawierającego np. komputerowe mapy drogowe. Ciekawą cechą napędu jest to, że oprócz odtwarzania płyt CD oraz DVD umożliwia odtwarzanie plików MP3 zapisanych na krążkach CD-R. Za bezproblemowe odtwarzanie nawet w przypadku mocnych wstrząsów odpowiada system oparty na sprężynach, materiałach wytłumiających oraz cyfrowych układach korekcji błędów, przechowujących w pamięci bufora do 10 sekund nagrania. Dodatkowe wyposażenie obejmuje pilota zdalnego sterowania. Wymiary produktu: szerokość około 17 cm, głębokość 21 cm oraz wysokość około 7,5 cm.

Ponadprzeciętne wyposażenie ma także najwyższy model w katalogu Panasonica - CQ-SRX7000U. Nie tylko odczytuje pliki MP3 i AAC z płyt CD, lecz również odtwarza nagrania z kart pamięci SD. Za generowanie dźwięku odpowiedniej jakości odpowiedzialny jest wzmacniacz o mocy 4 x 45 W. Bardzo czytelny wyświetlacz LCD przedstawia napisy złożone z drobnych, pomarańczowych pikseli. Graficzny korektor pozwala z kolei na wybór jednego z siedmiu trybów pól dźwiękowych. Niezwykłą funkcją jest również możliwość ustalenia, w którym miejscu w samochodzie chcesz uzyskać optymalne warunki akustyczne. Po instalacji odtwarzacza montujesz wewnątrz kabiny samochodu czujnik, który generując sygnały testowe, dostosowuje parametry charakterystyk akustycznych tak, aby odpowiadały jak najwierniejszemu odtwarzaniu muzyki. Po wskazaniu na ekranie odtwarzacza aktualnego miejsca słuchacza w samochodzie, procesor odpowiednio optymalizuje ustawienia, aby do słuchacza nieznajdującego się idealnie w centrum odtwarzania, docierał dźwięk ze wszystkich głośników w jednakowym czasie.

Pozostałe wyposażenie to między innymi: pilot zdalnego sterowania, dwa wyjścia końcówek mocy, wyjście subwoofera oraz dla głośnika centralnego.

Kolejnym niezwykle ciekawym urządzeniem do odtwarzania muzyki w formacie MP3 w samochodzie jest SimpleAuto firmy Simple Devices. Urządzenie składa się z dwóch elementów - modułu z jednostką główną zawierającą czytnik płyt CD oraz panelu zdalnego sterowania z dużym wyświetlaczem LCD, przedstawiającym graficzny interfejs użytkownika.

Poza odtwarzaniem skompresowanych plików audio urządzenie pozwala na komunikację w bezprzewodowej sieci. Niestety, ta usługa jest dostępna jedynie mieszkańcom Stanów Zjednoczonych, a polskim klientom pozostaje używanie SimpleAudio w ograniczonym zakresie, jako odtwarzacza MP3. Jednostkę z czytnikiem montuje się w bagażniku, a we wnętrzu kabiny instaluje się jedynie pilota z wyświetlaczem. Użytkownicy sieci bezprzewodowej transferują dane za pośrednictwem firmowego serwera SimpleServe, który obsługuje cyfrowe stacje radiowe, pozwala na pobieranie "mówionych" książek i dostarcza komunikaty o sytuacji na drogach, wiadomości ze świata oraz informacje sportowe. Dodatkowo słuchacz ma możliwość zamówienia bezpośrednio z samochodu, książek, biletów na koncerty i wielu innych produktów.

AVC oferuje model Soul, urządzenie bardzo podobne do firmowanego przez koncern SonicBlue modelu Rio Volt. Firma AVC wykupiła jednak licencję od producenta odtwarzaczy RIO i firmuje Soul własnym logo. Wygląd odtwarzacza nie odbiega od standardu.

Napęd odczytuje krążki CD-R/RW i pozwala na odgrywanie plików w formatach MP3, WMA oraz CD-Audio. Moc wyjściowa wbudowanego układu wzmacniającego wynosi 2 x 7 W, a dodatkowo można uaktywnić loudness uwypuklający najniższe częstotliwości. Istotne jest to, że napęd odczytuje płyty nagrane w wielu formatach, np. zapis wielosesyjny, ISO9660 oraz nagrywanie pakietowe. Pliki MP3 mogą być nagrane w pełnym zakresie od 32 do 320 KB/s.

Soul jest zasilany z dwóch akumulatorów AA (15 godzin pracy) lub z dołączonego do zestawu zasilacza. Kierowców ucieszy wiadomość, że w komplecie dostarczane jest także okablowanie i zasilacz, pozwalające na integrację urządzenia z samochodowym systemem audio. Atrakcyjna jest również cena wynosząca 145 dolarów. (Polscy klienci mogą kupić AVC Soul na przykład w sklepie internetowym EasyBuy2000, (www.easybuy2000.com) lub MP3 Playerstore (www. mp3playerstore.com).

Samochodowe audio przyszłości

Podczas wrześniowych berlińskich targów IFA 2001 Blaupunkt zaprezentował wiele produktów, które nadają nowy wymiar samochodowym systemom muzycznym i komunikacyjnym. Przede wszystkim firma pokazała pierwszy zintegrowany odbiornik zawierający cyfrowy tuner radiowy DAB, odtwarzacz płyt CD, obsługujący format MP3 oraz czytnik kart MMC, które także mogą służyć do przechowywania plików muzycznych. Dane na kartach zapisywane są w systemie plików FAT-16, więc mogą podlegać obróbce na komputerach typu PC. Karty tego typu używane są także w telefonach komórkowych, np. Siemens SL 45 i 35. Ciekawostką Blaupunktu jest to, że cyfrowo nagrywa materiał nadawany przez stację radiową.

W Niemczech ponad 150 stacji radiowych nadaje sygnał metodą cyfrową. Oczywiste zalety nowego sposobu transmisji to wykluczenie zakłóceń związanych z nakładaniem się na siebie analogowych częstotliwości oraz możliwości wprowadzenia nowych usług informacyjnych.

Niezwykle egzotycznie prezentuje się odtwarzacz eGo z przezroczystą obudową, przez którą widać wnętrze. Urządzenie waży 160 g i jest bardzo małe (11,3 x 6,8 x 3,1 cm). Można z niego korzystać, podobnie jak z AVM Soul, nosząc w kieszeni albo podłączając do zestawu samochodowego. Niewielkie wymiary zadecydowały o wyborze innego nośnika danych - kart pamięci lub IBM Microdrive. eGo ma dwa czytniki pamięci, które akceptują karty pamięci Compact Flash I lub II o pojemności odpowiednio 64 i 96 MB oraz dyski IBM Microdrive od 170 do 640 MB.

Mały odtwarzacz zawiera aż trzy procesory: dekompresujący pliki MP3 i ADPCM, zarządzający energią oraz cyfrowy procesor dźwięku DSP (efekty Jazz i Rock). Obudowa kryje w dodatku miniaturowy głośnik, mikrofon oraz wyświetlacz LCID (Liquid Crystal Intense Display). eGo jest zasilany przez dwa akumulatory AA, zasilacz zewnętrzny lub ładowarkę samochodową. Transfer plików pomiędzy odtwarzaczem a komputerem odbywa się za pośrednictwem interfejsu USB.

Niestety, krąg odbiorców tego ciekawego urządzenia zawęża cena, wynosząca aż 450 dolarów (www.i2go.com). Równie innowacyjne są odtwarzacze Duo firmy Digisette, wyglądem przypominające tradycyjną kasetę magnetofonową. Występują w dwóch wersjach Duo-32 i Duo-64, różniących się ilością zainstalowanej pamięci oraz wyposażeniem.

Najciekawszą ich cechą jest jednak sposób odtwarzania z nich muzyki w samochodzie. Po prostu wkłada się cały odtwarzacz w kształcie kasety do radiomagnetofonu i odtwarzane są utwory nagrane w pamięci. Można też wyjąć odtwarzacz z radiomagnetofonu, podłączyć do niego słuchawki i używać jako zwykłego, kieszonkowego odtwarzacza MP3. Dzięki wymiennym kartom pamięci pojemność Duo-32 można rozszerzyć do 96 MB, a Duo-64 do 128 MB. Obsługiwane formaty cyfrowych plików to MP3 i WMA. Dodatkowo oprogramowanie urządzenia można uaktualniać po podłączaniu do komputera i przetransferować do Duo dowolne kodeki audio. To daje gwarancję, że w przyszłości odtwarzacz będzie gotowy do obsługiwania nowszych standardów kodowania. Można również dokupić zewnętrzny mikrofon, który pozwoli przekształcić "kasetę" w pełnowartościowy dyktafon.

Jako źródło zasilania służy 1,2-woltowy akumulator niklowo-kadmowy, zasilacz stacjonarny lub ładowarka samochodowa. Komunikacja z komputerem odbywa się po połączeniu kablem USB.

Cena: - DUO 64 - 230 dolarów, DUO 32 - 150 dolarów.
Informacje: www.digisette.com.

MiniDisc zdobywa rynek

Sony od lat stara się spopularyzować w Europie MiniDisc, cieszący się niezwykłym powodzeniem w krajach azjatyckich, a w szczególności w Japonii. Wysiłki koncernu nie poszły na marne i ten nośnik zaczyna powoli zyskiwać uznanie europejskich klientów, także w Polsce firma oferuje wiele odtwarzaczy samochodowych, w których go zastosowano.

Ofertę otwiera model MDX-CA580, wyposażony w takie funkcje, jak sterowanie opcjonalnym zmieniaczem CD/MD, obsługa CD-Textu, przewijanie tytułów, lista tytułów. Ochronę przed kradzieżą ma zapewniać zdejmowany panel przedni z dużym wyświetlaczem.

Tuner obsługuje takie funkcje jak: ABC, RDS-EON, BTM. Ma pamięć 18 stacji UKF, 6 pozycji fal średnich i 6 długich. Wbudowany wzmacniacz ma moc 4 x 50 W. Pamięć przeciwwstrząsowa przechowuje 10 sekund nagrania. Pozostałe wyposażenie to: 8-krotny filtr cyfrowy, 1-bitowy przetwornik C/A, funkcja D-Bass, 2 wyjścia przedwzmacniacza, wyciszanie podczas telefonowania oraz możliwość sterowania za pomocą joysticka i pilota.
Cena: - 1499 zł

Kolejny w ofercie jest o 100 zł droższy MDX-CA680. Od prostszego modelu różni się czterema zaprogramowanymi ustawieniami głośników, 7-pozycyjnym korektorem, możliwością wyboru koloru podświetlania przycisków (zielony lub bursztynowy) oraz wielokolorowym wyświetlaczem.
Cena: - 1599 zł

Najlepszym samochodowym odtwarzaczem Sony jest MDX-M690. Ma odchylany aktywny czarny panel, za którym znajduje się otwór na nośnik. Ciekawostką jest możliwość wyboru polskiego języka menu wyświetlacza.

Przyciski sterujące są czerwone. Jak na zaawansowany model przystało, MDX-M690 pozwala na sterowanie cyfrowym tunerem radiowym DAB i zmieniaczem CD/MD. Moc wzmacniacza wynosi 4 x 52 W, a wyposażenie obejmuje takie funkcje jak: loundness, korektor, DSP (cyfrowy procesor dźwięku), dwa wyjścia przedwzmacniacza, wyjście do głośnika basowego, sterowanie za pomocą pilota RM-X111 (w wyposażeniu), wyciszanie podczas telefonowania, sterowanie za pomocą joysticka RM-X4S, obsługę bezprzewodowym joystickiem RM-X5S (wyposażenie dodatkowe) oraz wielokolorowy wyświetlacz z regulacją kontrastu i ściemniaczem. Odstrasza wygórowana cena, wynosząca 2799 zł.

Z produktów konkurencji wyróżnić należy "multimedialną stację" firmy Alpine. Ten rozbudowany zestaw, składający się z odtwarzacza minidysków oraz dużego ekranu LCD, mieści się w standardowym miejscu przeznaczonym na radioodbiornik samochodowy. Tajemnica tkwi w niecodziennym rozwiązaniu mechanizmu ekranu. W pozycji czuwania jest on schowany wewnątrz obudowy odtwarzacza, a po uruchomieniu odpowiedniego przycisku wysuwa się do przodu i przekręca do góry. W ten sposób nie trzeba wygospodarowywać dodatkowego miejsca na ekran LCD. Modułowa budowa zestawu pozwala na dołączenie do stacji opcjonalnego tunera TV i przekształcenie ekranu w funkcjonalny telewizor. Wszelkie opcje wywołuje się, przechodząc do kolejnych kart i aktywując odpowiednie ikony.

Twardziel" w samochodzie

Firma SONICblue, znany producent odtwarzaczy przenośnych MP3 Rio, oferuje odtwarzacz samochodowy Rio Car. Urządzenie zamontowane jest w specjalnej kieszeni umożliwiającej łatwe wymontowanie go w celu połączenia z komputerem stacjonarnym i załadowania plików MP3. Pliki przegrywa się, podłączając Rio Car do komputera przez port USB, szeregowy lub złącze karty sieciowej.

Podstawowa wersja odtwarzacza oferowana jest z 10 GB pamięci umożliwiającej nagranie około 2500 utworów, łącznie 170 godzin odtwarzania. Rio Car instaluje się, łącząc wyjścia in/out urządzenia z odpowiednimi wyjściami/wejściami standardowego samochodowego radiomagnetofonu, radia czy odtwarzacza CD za pośrednictwem standardowych kabli RCA.

SONICblue oferuje cztery wersje produktu, różniące się pojemnością pamięci. Oprócz wymienionego już urządzenia dysponującego pamięcią 10 GB, dostępne są odtwarzacze wyposażone w 20, 30 i 60 GB pamięci. Ich ceny wynoszą odpowiednio: 1199, 1349, 1599 i 1999 dolarów. (Więcej informacji: www.riohome.com).

Remote Solutions kusi z kolei właścicieli aut przenośnym odtwarzaczem PJB100 MP3 Player. Wbudowany w urządzenie twardy dysk o pojemności 20 GB pozwala na zapisanie około 330 godzin (to prawie 2 tygodnie!) muzyki w formacie MP3 o jakości 128 Kb/s. Odtwarzacz, ważący około 300 gramów, ma wymiary 153 x 24 x 80 mm. Jest sprzedawany wraz z ładowarką baterii, oprogramowaniem pozwalającym na zarządzanie utworami, kablem USB, słuchawkami firmy KOSS i adapterem, dzięki któremu może służyć jako odtwarzacz muzyki w samochodzie. Kosztuje 849 dolarów. PJB100 MP3 Player to konkurent dotychczas najbardziej pojemnego przenośnego odtwarzacza MP3 - Creative DAP Jukebox. Ten ostatni ma dysk o pojemności "jedynie" 6 GB i waży o 100 gramów więcej. Produkt Creative'a zwycięża jednak PJB100 ceną, bo jest o ponad 500 dolarów tańszy.

Nie mniej ciekawy jest mStation, odtwarzacz firmy Traxdata. Producent dostarcza go z dwiema kieszeniami dokującymi - do instalacji w standardowym miejscu na radio samochodowe i do instalacji w obudowie komputera. Nośnikiem danych jest 10-gigabajtowy, 3,5-calowy twardy dysk z interfejsem UltraDMA. Może on przechować do 3000 utworów MP3 o jakości porównywalnej z oferowaną przez standard CD-Audio. Transferu plików na dysk dokonuje się bezpośrednio z komputera za pośrednictwem specjalnej wersji oprogramowania Real Jukebox. Zarówno kieszeń komputerowa, jak i moduł samochodowy mają duże wyświetlacze LCD, prezentujące takie informacje o utworze jak: nazwy wykonawców, długość trwania oraz czas do końca utworu. Korektor pozwala na dodanie cyfrowej obróbki dźwięku w czterech trybach: Rock, Pop, Jazz oraz User, w których można samodzielnie zmieniać parametry wpływające na charakter dźwięku.

Kieszeń samochodową podłącza się do wzmacniacza za pośrednictwem gniazd RCA lub wtyku słuchawkowego minijack. W samochodzie zasilanie stacji dokującej pochodzi z 12-woltowego źródła zasilania, a w przypadku montażu komputerowego, energia dostarczana jest przez zasilacz komputera. W zestawie dostarczany jest także pilot zdalnego sterowania. mStation można kupić w Polsce. Dystrybutorem jest firma DSV Trading (www.dsv. com.pl). Niestety, za bogate wyposażenie trzeba słono zapłacić, bo odtwarzacz wyceniono na około 3500 zł.

Matrix za kółkiem?

Firma DigiMedia oferuje klientom kilka modeli przenośnych telewizorów LCD o przekątnych ekranu od 5,6 do 10,4 cali. Można je zainstalować równie dobrze w domu, jak w samochodzie. Pokazowe modele zapewniają bardzo dobrą jakość obrazu, porównywalną z najlepszymi panelami LCD. Cechą wspólną wszystkich urządzeń jest srebrny kolor obudowy i wyposażenie w niewielką antenę telewizyjną.

Najmniejszy model LT-056N ma ekran o przekątnej 5,6 cala (maksymalna rozdzielczość 320 x 234 piksele), dzięki czemu dobrze się nadaje do stosowania w zaawansowanych samochodowych instalacjach audio-wideo. Trochę większy LT-070S wyposażono w 7-calowy ciekłokrystaliczny ekran, oferujący kontrast o wartości 200:1 i rozdzielczość 480 x 234 piksele. Urządzenie waży 800 g i ma wymiary 200 x 206 x 54 mm.

Natomiast LTM-104 V to najbardziej zaawansowany model wyposażony w ekran o przekątnej 10,4 cala. Oferuje najlepsze parametry wyświetlania: kontrast 350:1 i rozdzielczość 640 x 480 pikseli. Ponadto zawiera wejście VGA D-SUB, umożliwiające podłączenie ekranu do komputera. Jego cena wynosi około 350 dolarów.

Podobne urządzenia produkują też firmy Clarion czy Kenwood. Ta ostatnia może się pochwalić zestawami, na które składają się odtwarzacz DVD VS 718 (odtwarza także pliki MP3) wyposażony w dekoder cyfrowy standardu Dolby Digital 5.1 oraz modulator FM (umożliwia odbiór analogowego sygnału radiowego). Do odtwarzacza można dobrać jeden z czterech ekranów LCD o przekątnych od 5 do 7 cali. Dwa ekrany są w tradycyjnym formacie 4:3, natomiast trzeci ma proporcje panoramiczne 16:9 i bardzo ciekawe mocowanie. Instaluje się go na podsufitce w kabinie samochodu i opuszcza naciśnięciem guzika. Dopiero wtedy można oglądać film DVD lub obserwować trasę przejazdu odczytywaną z krążka z komputerowym atlasem drogowym. Cena czytnika DVD wraz z ekranem waha się od 1800 do 2500 dolarów


opr. JU/PO

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama