Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Jaki prezent?

Angela Reinders

Rower górski czy Biblia dla dzieci • kilka porad na temat prezentów

Tak, wasze dziecko też chętnie przyjmuje prezenty i trzeba mu je dawać. Jednak jeśli chodzi o podarunki, poprzeczka często ustawiana jest zbyt wysoko; prezenty pierwszokomunijne są coraz bardziej kolorowe i coraz droższe, a przy tym coraz bardziej oddalają się od charakteru uroczystości. Internetowy „Sklep z prezentami" liczy co rok w maju na wysokie obroty. Można tam zamówić rower górski za 999 zl albo zestaw stereofoniczny wysokiej klasy za 1499. Czy to jest jednak konieczne?

Są przecież również takie prezenty, które są ściśle związane z pierwszą Komunią świętą i mogą potem towarzyszyć dziecku przez cale życie: ładnie wydana Biblia, różaniec, krzyżyk, który można powiesić nad łóżkiem... -A choć w pierwszej chwili

coś takiego może dziecka nie zachwycić, to jednak po pewnym czasie doceni ono ten dar i zrozumie jego ogromne znaczenie i sens. Dowodzą tego doświadczenia wielu rodziców dzieci przystępujących do pierwszej Komunii świętej.

Jakie książki nadają się do podarowania? W tym względzie można poradzić się księży i katechetów, którzy polecą

szczególnie godne uwagi religijne wydawnictwa. Ciekawym pomysłem jest również zorganizowanie wystawy interesujących książek, które nadają się na prezent z okazji pierwszej Komunii świętej.

Inną propozycją (na wypadek, gdyby ktoś nie chciał zrezygnować ze złotego zegarka i przede wszystkim nie traktował dziadków, cioć i wujków jako typowych „jeleni") jest porada:

jeśli ktoś was o to zapyta wprost, skoncentrujcie się na jednym prezencie dla waszego dziecka. A jeśli ktoś chciałby ofiarować więcej, może wrzucić pieniądze do przygotowanej specjalnie w tym celu skarbonki. Zastanówcie się z waszym dzieckiem, czy nie moglibyście tych pieniędzy skierować do któregoś z krajów „trzeciego świata", aby inne dziecko mogło otrzymać miejsce w przedszkolu, szkole, domu dziecka, specjalnej placówce dla niepełnosprawnych itp.

Informacje na ten temat można otrzymać w diecezjalnych placówkach „Caritasu".

Fragment książki Angeli Reinders „Nasze dziecko idzie do Pierwszej Komunii świętej”; Wydawnictwo Jedność


opr. MK/PO

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: modlitwa sakrament komunia wiersze msza podziękowania prezent hostia eucharustia edycja
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W