Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Wychowanie seksualneDzisiaj szkoły uświadamiają seksualnie dzieci i młodzież. Jednak my, rodzice, mamy wiele trudności w wychowaniu ich do czystości.

Samo uświadomienie seksualne nie jest jeszcze wychowaniem seksualnym. Dzieci i młodzież winni stopniowo, w poszczególnych fazach rozwoju, otrzymywać pozytywne wychowanie seksualne. Jest ono jednym z podstawowych obowiązków rodziców. Żaden nauczyciel ani kapłan nie zdoła później nadrobić tego, co rodzice zaniedbują w tym względzie.

Oprócz wychowania seksualnego dzieci i młodzież mają otrzymać zasady moralności chrześcijańskiej, w tym obowiązek życia w czystości, w opanowaniu siebie, w samodyscyplinie. Bez zasad moralnych zbyt wczesne uświadomienie seksualne może wyrządzić wiele szkód — może zgorszyć, rozbudzić namiętności, narazić na zboczenia i rozwydrzenie seksualne.

Seks jest siłą twórczą. Jest on płodny i życiodajny. Właśnie dlatego człowiek dojrzały, w małżeństwie, korzysta z popędu płciowego w sposób odpowiedzialny. Tam, gdzie stosunki płciowe zostają wyrwane z całokształtu ludzkich skłonności i postaw moralnych i zredukowane do osiągnięcia rozkoszy seksualnej, występuje brutalność i poniżenie, wyzysk i pogarda, wulgarność i egoizm.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: rodzina małżeństwo poradnik
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W