Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Wychowanie dzieci przez dziadkówPonieważ pracuję zawodowo, moje dzieci są prawie zawsze pod opieką dziadków. Co Ojciec sądzi o wychowaniu dziecka przez babcię lub dziadka?

Wychowanie dzieci przez dziadków ma swoje blaski i cienie. Z jednej strony dziadkowie rozszerzają świat o przeszłość, której rodzice nie znają. Opowieści o dawnym świecie fascynują dzieci. Dziadkowie uczą wnuków wyrozumiałości, cierpliwości, łagodności — postaw, których często brakuje wiecznie zagonionym rodzicom. Dziadkowie chętnie wysłuchują zwierzeń dziecka, gdy wprowadzają je w świat wiary, uczą modlitw i modlą się z nimi.

Z drugiej strony dziadkowie nie powinni zastępować rodziców. Wychowanie dzieci należy do tych, którzy je urodzili. Stałe przebywanie z osobami starszymi pozbawia ich pewnych radości dzieciństwa, uczy przesadnej ostrożności i zatroskania o własne zdrowie. Niekiedy dziadkowie rozpieszczają swoje wnuczęta, a tym samym ugruntowują je w egoizmie. Dziecko nie jest zabawką, ale małą osobą, która więcej spostrzega, niż potrafi wyrazić słowami.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: rodzina małżeństwo poradnik
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W