Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Palenie ciał zmarłych

Czy to prawda, że można ciało umarłego spalić po jego śmierci. Moja siostra, która ma 85 lat, twierdzi, ze Kościół nie zabrania kremacji.

Kościół stawia na pierwszym miejscu praktykę grzebania ciała w ziemi poświęconej, na cmentarzu, posługując się szczególnym obrzędem pogrzebowym. Rodzinom zmarłego zaleca troskę o utrzymanie grobu, z okazji Dnia Zadusznego urządza uroczystą procesję na cmentarzu, w oktawie Dnia Zadusznego udziela odpustu za nawiedzenie miejsca wiecznego spoczynku i modlitwę za zmarłych.

Niemniej palenie ciał zmarłych jest dozwolone, zwłaszcza występuje poważna przyczyna (np. epidemia). Kremacja nie zaprzecza bowiem żadnym dogmatom wiary. Ceremonie przewidzi w kaplicy pogrzebowej lub przy grobie, mogą odbyć się na w krematorium. Zawsze trzeba się starać, by taka forma nie wywołała zgorszenia, osłabienia wiary w zmartwychwstanie cielesne lub zdziwienia wiernych.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: pogrzeb cmentarz życie wieczne rzeczy ostateczne kremacja poradnik palenie ciał
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W