Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Wszystko o kobietach

Justyna Kapłańska

Biblia zna się na kobietach

Biblia zna się na kobietach - foto
Autor/źródło: Pixabay, BenFilm

„Piękne, odważne, przebiegłe, czasem zagubione, doświadczone przez życie, mądre…”*, ale i czarne charaktery, zabójczynie, nierządnice, oszustki – Biblia pełna jest kobiet.


„Wszystko o kobietach” – to bogato ilustrowany obrazami malarskimi album, przedstawiający kobiety w Piśmie Świętym. Strukturą i specyfiką stanowi analogię do albumu „Wszystko o cudach”. Mamy tu zatem kilka tematycznych rozdziałów, jak „Uczennice”, „Bezpłodne, które urodziły”, „Zakochane i rezolutne” czy „Królowe”, które podzielone są na poszczególne punkty - zagadnienia. Część z tych punktów stanowi opisy konkretnych osób (np. Sara, Herodiada), część odnosi się do kontekstu kulturowego, społecznego czy historycznego (np. obyczaje, rola rodziny), część stanowi pytania (np. dlaczego Rebeka okłamała męża? Ile dzieci mieli Adam i Ewa?).

Książka przybliża i poszerza informacje zarówno o najbardziej znanych kobietach Biblii, jak Ewa, Sara, Maria, Elżbieta, jak i o tych, o których słyszymy zdecydowanie rzadziej lub wcale – Debora, Atalia, Gomer, Sitis, Chulda. Pozwala poznać historie kobiet niezwykłych, które do dziś zadziwiają – jak Judyta czy Estera, a także wzory modlitwy – jak Sara, żona Tobiasza czy Anna, matka Samuela. Opisuje także postacie bezimienne, a istotne dla rozumienia treści biblijnych – liczne wdowy, nierządnice, matki i żony bohaterów.

Niewątpliwym plusem jest szerokie odwołanie się do konkretnych ksiąg Starego i Nowego Testamentu, krótkie, proste, lecz bardzo treściwe opisy i wyjaśnienia, piękna grafika oraz korzystanie z najnowszych odkryć teologicznych i archeologicznych. Twarda oprawa i wydanie albumowe sprawiają, że książka może być doskonałym prezentem dla każdej kobiety.

Dzięki lekturze nie tylko mamy szansę poszerzyć swoją wiedzę, a konkretnie przybliżyć się do biblijnych treści, poznać cały szereg kobiecych postaci, spróbować zrozumieć kontekst ich życia i motywy postępowania, ale także wejrzeć w głąb siebie, poszukać własnych wzorów osobowych, zainspirować się czyimś działaniem lub po prostu zdobyć motywację, by sięgnąć po źródło opisywanych historii, Księgę Najważniejszą – Pismo Święte. Ale również dla tych, którzy te osoby i historie znają, będzie dobrym uporządkowaniem i przypomnieniem tych treści, a także ułatwieniem zrozumienia przez opisanie ich szerokiego kontekstu. Będzie też zachętą, by nieustannie do tych historii wracać i odczytywać je na nowo w zmieniających się okolicznościach naszego życia.

* Fragment książki, s.7.

Album Wydawnictwa M „Wszystko o kobietach” jest >>TUTAJ<<


opr. ac/ac


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Biblia kobieta Pismo Święte album kobiety
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W