Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Konferencja Episkopatu Polski

04.02.2006 - Oświadczenie Komitetu ds. Dialogu z Religiami NiechrześcijańskimiKomitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski z dezaprobatą spogląda na brak szacunku ze strony zwolenników niczym nieograniczonej wolności słowa dla wierzących oraz dla znaków, symboli i wartości religijnych.

Kolejnym tego przykładem jest wydrukowanie w duńskim dzienniku „Jyllands-Posten” karykatur proroka Muhammada (Mahometa) oraz ich przedrukowywanie w innych gazetach europejskich (zob. Wolność słowa nie jest prowokacją, Rzeczypospolita 4-5 lutego 2006 r., s. 5).

Wolność słowa, która wyśmiewa, raniąc uczucia innych, jest wypaczoną wolnością, a solidaryzowanie się z nią jest źle pojętą solidarnością. Incydent ten potwierdza wątpliwej jakości szkołę dialogu społecznego, międzykulturowego i międzyreligijnego. Przez łamanie prawa człowieka wierzącego, zwłaszcza do należnego mu szacunku, uderza się w jego godność i wprowadza się „dyktaturę relatywizmu”.

Komitet zdecydowanie odrzuca tego typu zachowania i postawy.

Bp Tadeusz Pikus
Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi
Warszawa, 4 lutego 2006 r.

opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: szacunek wolność religijna dialog międzyreligijny wolność słowa dialog religijny wyszydzanie karykatury Mahometa

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W