Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Wyjaśnienie
Przewodniczącego Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz Rzecznika KEP

Warszawa, 25.10.2004

Stolica Apostolska opublikowała nowe „Ogólne wprowadzenie do Mszału rzymskiego” (OWMR); zawiera ono 399 punktów odnoszących się do sprawowania Mszy św. Polskie tłumaczenie zatwierdzone przez watykańską Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ukazało się drukiem na początku 2004 roku. W związku z tym zaistniała potrzeba zmodyfikowania wskazań Episkopatu Polski z 1987 roku, dotyczących udziału i postaw wiernych we Mszy św.

1. Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przygotowała propozycję dokumentu zatytułowanego „Wskazania Episkopatu Polski po ogłoszeniu nowego wydania OWMR”. Tekst ten w dniu 21 października br. był przedmiotem dyskusji na 329. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski. Zgłoszono szereg uwag, którymi zajęła się obecnie ww. Komisja. Ostateczny tekst „Wskazań” jest aktualnie redagowany.

2. Dokument składa się z dwóch części; pierwsza mówi o uczestnictwie w Najświętszej Eucharystii, a druga o postawach uczestników i spełnianych przez nich funkcjach liturgicznych.

3. Jeden z czterdziestu punktów „Wskazań” mówi o przyjmowaniu Komunii św. Przypomina się w nim nauczanie II Polskiego Synodu Plenarnego, który mówił, że „potwierdza i wyraża szacunek dla zwyczaju przyjmowania Komunii św. ‘do ust' w postawie zarówno klęczącej, jak i stojącej, nie wykluczając jednak innych form przyjmowania Komunii św., z zachowaniem najwyższej czci dla Eucharystii” (Liturgia Kościoła po Soborze Watykańskim II, nr 92). Przepisy te zostały przyjęte w 1999 roku i po zatwierdzeniu przez Stolicę Apostolską wprowadzone w życie 28 lutego 2001 r.

Po zakończeniu redagowania „Wskazań” zostaną one w całości opublikowane i podane do wiadomości wiernych oraz ogłoszona zostanie data wprowadzenia ich w życie.

+ Stefan Cichy
Przewodniczący Komisji
ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

Ks. Józef Kloch
rzecznik Episkopatu Polski

opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Eucharystia msza św. Episkopat reforma liturgiczna komunia na rękę komunia św. na rękę OWMR postawa liturgiczna wskazania Episkopatu
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W