Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


X Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów - Watykan, 30 września — 27 października 2001 r.
Abp Joseph Henry Ganda
Metropolita Freetown i Bo (Sierra Leone)

Wobec globalizacjiInstrumentum laboris nie poświęca zbyt wiele miejsca kwestii globalizacji — mowa o niej tylko w paragrafach 16. i 18. Chciałbym poświęcić moją wypowiedź temu nowemu zjawisku, które nie pozostaje bez wpływu na perspektywy i wyzwania stojące przed misją ewangelizacyjną Kościoła — misja ta jest zasadniczym aspektem posługi biskupa, sługi Ewangelii Jezusa Chrystusa, dającej nadzieję całemu światu.

Pragnę naświetlić te aspekty, które bardzo poważnie wpływają na prowadzone przez Kościół dzieło ewangelizacji. Do podstawowych korzyści płynących z globalizacji należy wykorzystanie informacji w celu przybliżenia do siebie różnych kultur, religii i grup etnicznych. Z drugiej jednak strony, globalizacja nie ułatwia krytycznego rozeznawania oraz dojrzałej syntezy wartości moralnych. Rodzi ona relatywistyczny stosunek do życia i spraw świeckich. Jednym z najbardziej negatywnych aspektów globalizacji, godzących w Kościół, jest wykluczenie z promowanych przez nią wartości życia małżeńskiego i rodzinnego. Ufamy głęboko, że obecny Synod wypracuje odpowiednie dyrektywy duszpasterskie w odniesieniu do globalizacji. Innym zagadnieniem, również związanym z globalizacją, jest konieczność konkretnej solidarności z Kościołami partykularnymi, zwłaszcza w krajach Trzeciego Świata, gdzie sytuację utrudniają wojny, akty przemocy, przewroty wojskowe oraz konflikty na tle religijnym i etnicznym — te dramatyczne wydarzenia niejednokrotnie zaskakują Kościół oraz samych mieszkańców, pociągają za sobą ofiary w ludziach i straty materialne. W krajach Trzeciego Świata prześladowani są również biskupi, księża i osoby zakonne. Potrzebują oni nie tylko modlitw, ale także osobistych kontaktów i widzialnych znaków solidarności, takich jak odwiedziny i pomoc ze strony Kościołów siostrzanych, bliskich i dalekich. Tego typu gesty mogą dodać cierpiącym wiele otuchy.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: relatywizm globalizacja moralność ewangelizacja ubóstwo trzeci świat Synod Biskupów
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W